Как магазины готовятся к Черной пятнице в Украине

26.08.2020

Магазины в Украине тщательно готовятся к Черной пятнице. Несмотря на то, что это достаточно новое явление, большие торговые сети понимают, что Black Friday - отличный шанс увеличить лояльность клиентов. Черная пятница 2020 не станет исключением.

Первое, что делают бренды - выбирают товары, на которые планируются скидки. Мас-маркеты предлагают низкие цены на новые коллекции одежды. Приятные скидки до -50% вы найдёте в “H&M”, “Mango”, “Bershka” и “Zara”. Люксовые бренды, такие как “Gucci”, “Fendi”, “Jimmy Choo”, “Prada” могут предложить -10-15% на популярные товары. Лучшие скидки можно найти на сезонную одежду такую как сапоги, шубы, дублёнки, пуховики.

Магазины электроники ощутимо снижают цены на дорогие товары. Купить ноутбук, телевизор, холодильник, стиральную машину можно в разы дешевле. Так, например, в популярных магазинах “Алло”, “Эльдорадо” и “Фокстрот” скидки могут достигать -40%. 

Помимо установленных цен, некоторые магазины предлагают дополнительные купоны, при выполнении простых условий. А иногда устанавливают короткие временные рамки для проведения распродаж по максимально низкой цене. Обычно они длятся от нескольких часов до одного-двух дней. Поэтому планшеты, беспроводные наушники, телефоны в Черную пятницу можно купить гораздо дешевле.

Следующий этап подготовки - это рекламные объявления, баннеры, смс- и эмейл-рассылки. Это отличный способ проинформировать покупателей о предстоящих скидках и привлечь их в свой магазин. 

Каждый владелец самостоятельно решает, когда начать период распродаж. Ведь скидки часто начинаются за несколько дней до самой пятницы и в среднем длятся около 72 часов после неё. Этот способ помогает распределить количество покупателей и не создавать большие очереди.

Black Friday - это яркое событие как для магазинов, так и для покупателей. Поэтому первые стараются просчитать все детали, начиная от рекламы до удобного расположения товаров. Каждый бренд мечтает, чтобы после этого события вы остались их преданным клиентом. Поэтому тщательно изучайте предложения магазинов и выбирайте самые выгодные для себя.

 

 

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Мнения пользователей

Опубликовано Гость в 26.08.2020 - 19:02.

Отрицательная скидка - это наценка. Скидка не может быть минус 50%. Надо писать просто 50%, без знака "минус".

Опубликовано Pauline в 04.02.2021 - 20:16.

It's impressive that you are getting thoughts from this paragraph
as well as from our argument made at this place.

Опубликовано Davis в 09.02.2021 - 0:15.

I do not even knnow how I ended up here, but I thought this
post was great. I do not know who you are but certainly you're going
to a famous bloggger if you aren't already ;) Cheers!
site

Опубликовано Spencer в 09.02.2021 - 13:41.

Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one
and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it,
any plugin or anything you can advise? I geet so much lately it's driving
me crdazy so any assistance is very much appreciated.

web page

Опубликовано Nona в 09.02.2021 - 22:10.

Greazt beat ! I wish to apprentice whkle you amend your website, how could i subscribee for
a blog site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
concept
web site

Опубликовано Lucio в 10.02.2021 - 0:51.

Hey there! I know this iss kind of off topic but I was wondering if you khew where I could find
a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform ass yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
homepage

Опубликовано Sadye в 10.02.2021 - 5:30.

With havin so much written contemt do you ever run into any issues of plagorism or cooyright violation? My sitge has
a lot off completely unique content I'veeither created myself or outsourced but iit looks lik a lot of it iis popping it up all over the web without my agreement.
Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
I'd certainly appreciate it.
webpage

Опубликовано Maggie в 10.02.2021 - 8:40.

I truly love your website.. Excellent colors
& theme. Did you make this web site yourself? Please reply
back as I'm trying to create my own website and want to learn where
you got this from or what the theme is named. Appreciate it!

web page

Опубликовано Tanya в 04.02.2021 - 20:22.

A person essentially lend a hand to make significantly articles I might state.

This is the first time I frequented your website page and to this point?
I surprised with the research you made to create this actual
put up amazing. Wonderful process!

Опубликовано Dusty в 04.02.2021 - 20:41.

you are truly a good webmaster. The site loading pace is incredible.
It kind of feels that you are doing any unique trick.
Also, The contents are masterwork. you have performed a wonderful job
in this subject!

Опубликовано Jerry в 04.02.2021 - 20:49.

Hi there very nice web site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
I'm glad to seek out numerous helpful info here
in the put up, we need work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

Опубликовано Celesta в 04.02.2021 - 21:02.

Remarkable things here. I am very satisfied to see your article.
Thank you so much and I'm having a look forward to
contact you. Will you kindly drop me a mail?

Опубликовано Jeffery в 04.02.2021 - 21:39.

Hi, just wanted to tell you, I loved this blog post.
It was practical. Keep on posting!

Опубликовано Hai в 04.02.2021 - 21:51.

Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted
to say fantastic blog!

Опубликовано Rodney в 04.02.2021 - 22:26.

I'm amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's both educative and amusing, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The issue is something too few folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I came across this in my search for something relating to this.

Опубликовано Latasha в 04.02.2021 - 22:32.

Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home
a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
An excellent read. I'll definitely be back.

Опубликовано Alfonzo в 06.02.2021 - 3:13.

Normally I don't learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and
do so! Your writing style has been amazed me.
Thanks, quite great post.

Опубликовано Lloyd в 10.02.2021 - 15:26.

Excellent items fromm you, man. I've keep in mind your stuff prior
to and you are simply extremely great. I actually like what you've got right here, certainly like what you're saying and the
way in which wherein you assert it. You make it enjoyable and you continue
to take care of to keep it smart. I can not wait to learn much more from you.
This is actually a tremendous website.
webpage

Опубликовано Clemmie в 10.02.2021 - 23:42.

Thank you ffor the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

web page

Опубликовано Bruce в 11.02.2021 - 1:24.

Hello colleagues, how is everything, and what yyou
want to ssay on the topic of this post, iin my view its eally amazing
designed for me.
web site

Опубликовано Bernie в 11.02.2021 - 3:34.

This blig was... how do yyou say it? Relevant!! Finally I've
found something thatt helped me. Thanks a lot!
website

Опубликовано Faith в 11.02.2021 - 10:39.

You can certainly see your ethusiasm within the work you write.
The world hoppes for more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe.
Alll the tije follow your heart.
web site

Опубликовано Alexandria в 11.02.2021 - 12:01.

My partner and I tumbled over here from a different page annd
thought I should check things out. I like what I see so now i amm following you.

Look forward to exploring your web page yet again.
website

Опубликовано Tammy в 07.02.2021 - 10:04.

Excellent post. I used to be checking constantly this blog and
I am inspired! Very useful info particularly the closing phase :) I maintain such info much.
I was looking for this certain info for a long time. Thanks and good luck.

Опубликовано Constance в 07.02.2021 - 10:24.

Everything is very open with a very clear explanation of the
challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful.
Many thanks for sharing!

Опубликовано Bettie в 07.02.2021 - 10:28.

Thanks in favor of sharing such a good idea, piece of
writing is nice, thats why i have read it completely

Опубликовано Rosalyn в 07.02.2021 - 10:40.

of course like your web-site but you need to
test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the reality nevertheless I'll certainly come again again.

Опубликовано Dan в 07.02.2021 - 10:44.

Awesome! Its genuinely remarkable post, I have got much clear idea about from this paragraph.

Опубликовано Charla в 07.02.2021 - 11:29.

Hola! I've been following your weblog for a while now
and finally got the courage to go ahead and give you a
shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

Опубликовано Augusta в 07.02.2021 - 11:40.

I'm not sure where you're getting your information, but good
topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

Добавить свое мнение

Содержимое этого поля является приватным и не будет отображаться публично.
17 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Куда пойти?

Кино
Премьера: 18.02.2021
Рыцари справедливости
Когда жена Маркуса трагически погибает в железнодорожной катастрофе, это кажется нелепой с...
Кино
Премьера: 31.07.2020
Странствующий замок
В ходе подготовки к созданию фильма, команда художников «Studio Ghibli» долг...
Кино
Премьера: 04.02.2021
Мисливець на монстрів
Масштабна екранізація культової гри з візуальними ефектами нового покоління! Група відважн...

 

Сообщить об ошибке

Если вы считаете, что выделенный текст содержит ошибку - сообщите об этом нам

Добавьте свое замечание, которое касается ошибки.
Закрыть