Криворізький Музей Михайла Мармера прийняв участь у церемонії пам’яті в Одесі (фото)

17.10.2018

12 жовтня Маріанна Шпак, співробітниця Музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера», взяла участь у Церемонії вшанування пам’яті жертв Голокосту 12-13 жовтня у м. Одеса.

 

Запрошення на поважний міжнародний захід для працівників музею надійшло від Центру Ліберальної Сучасності (Берлін), Одеської регіональної асоціації жертв гетто та концтаборів й Музею жертв Голокосту в Одесі, що зацікавлені у постійній співпраці з криворожцями в іноземному просторі.

Розпочалася Церемонія із привітальної промови Марілуїзе Бек, яка в Німеччині очолює Центр Ліберальної Сучасності та являється членом Бундестагу від партії Союз 90/Зелені й членом Парламентської асамблеї Ради Європи. Вона наголосила на важливості розуміння трагедії Голокосту на міжнаціональному рівні та способах досягнення миру у сучасних військових конфліктах, які, нажаль, актуальні для сучасної України. Крім цього, Марілуїзе Бек зачитала лист з нагоди трагічних дат 1941 р. д-ра Ангели Меркель, Федерального канцлера Німеччини.

Крім цього із власними візіями щодо явища Шоа виступили Павло Козленко – директор Музею жертв Голокосту в Одесі, і Роман Шварцман – голова Одеської регіональної асоціації євреїв – колишніх в’язнів гетто та нацистських таборів. Як співрорганізатори заходу, вони підкреслили важливість зустрічей такого формату для свідків Голокосту й молоді. На їх думку, ця інтеграція приведе до незабуття жахливих вбивств населення за національною ознакою й збереження пам’яті про трагедію минулого.

 

Далі слово надали д-ру Ернесту Райхелю, Надзвичайному і Повноважному Послу ФРН в Україні. Е. Райхель висловив подяку людям, які вистояли в часи Другої світової війни та окреслив напрями діяльності процесу поглиблення комеморації у Європі та Німеччині зокрема.

Потім до слова запросили Георге Ангела, заступника Надзвичайного і Повноважного Посла Румунії в Україні. Він поділився досвідом формування пам’яті про відповідальність злочинців за каральні акції знищення єврейського населення й розказав про меморіалізацію явища Голокосту в Румунії.

 

 

Також для всіх присутніх було зачитано вітальний лист Петра Порошенка, Президента України. У посланні П. Порошенко наполягав на  важливість відзначення трагічних дат в Україні у той період, коли наша держава переживає складні часи й формує кардинально новий світогляд на своє минуле.

 

Надзвичайно емоційною частиною Церемонії вшанування жертв стали молитви рабинів Одеси за упокій невинно знищених жертв; спогади уцілілих євреїв, що в масових каральних акціях втратили всіх членів їхніх родин, та урочисте покладання квітів і каменів біля Меморіалу жертвам Голокосту.