Працівники Музею «Музей Михайла Мармера» прийняли участь у Міжнародній конференції (фото)

11.06.2015

2-3 червня в Києві проходила відкрита Міжнародна конференція «Спокуса пропаганди і масові вбивства в Україні у ХХ – на початку ХХІ століття», на якій були присутні провідні вчені світу.

Ця подія відбулася завдяки її організаторам: Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф.Кураса НАН України (Київ), Українського центру вивчення історії Голокосту (Київ), Українському інституту вивчення Голокосту «Ткума» (Дніпропетровськ), Інституту національної пам’яті (Київ).

До виступу було запрошено поважних спеціалістів – дослідників питань геноциду, Голокосту та пропаганди в контексті суспільного розвитку людства: Пітера Померанцева, старшого наукового співробітника аналітичного центру LegatumInstitute (Велика Британія), Пола Роберта Магочі, Члена Наглядової Ради UkraineJewishEncounter, професора і завідувача кафедри українських студій (Канада), Андреа Граціозі, професора університету Наполі, віце-президента Італійського агентства з оцінки університетів і досліджень (Італія), Рефата Чубарова, главу Меджлісу кримськотатарського народу, депутата Верховної Ради України (Украина), Володимира В’ятровича, голову Українського інституту національної пам’яті, к.і.н. (Украина), Ігора Щупака, к.і.н., директора Украинського інституту вивчення Голокосту «Ткума», Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», відомихжурналістів Андрія Куликова і Євгена Кисельова та ін. Аудиторію слухачів та учасників дискусій представляли інтелектуали, наукові працівники, лідери громадських і молодіжних організацій, серед яких була й Маріанна Шпак, науковий співробітник Криворізького музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера».

Учасників семінару привітали А. Каратницький, співдиректор «Українсько-єврейської зустрічі» в США, Й.В.Р. Ващук, посол Канади в Україні, Й.В.Е. Бєлоцерковскі, посол Ізраїлю в Україні, д-р П.-Р. Магочій, завідувач кафедри україністики в Торонто та В. Смолій, д-р НАН України. Вони наголосили та тому, що публічно відкритий аналіз історичних процесів минулого і сучасності допоможе прояснити погляд на українське майбутнє. Головною метою цього є здатність до запобігання втручання політичних сил в реконструкцію правди, орієнтування на гостру, але толерантну дискусію.

Конференція проходила у форматі сесій, на яких необхідно було проаналізувати гострі актуальні питання відповідно до змістовної назви заходу та провести паралелі із нестабільним сьогоденням в Україні.

В ході роботи кожної сесії вчені міжнародного рівня демонстрували витоки і структуру механізмів дії пропаганди тоталітарних імперських режимів у вчиненні Голодомору, Депортації кримських татар та Голокосту. Також порушувалися питання щодо того, як інформація про кожну з трагедій впливає на свідомість та реакцію суспільства зараз. Обговорювалося й те, як сучасні академічні знання можуть протистояти політизованим та міфологізованим тлумаченням трагічних подій історичного минулого.

Вчені демонстрували паралелі процесів демонізації та дегуманізації ворога радянською владою минулого століття та схожістю інструментів у ХХІ столітті в Російській Федерації і «гібридних» республіках ЛНР і ДНР у знеціненні українців не тільки як нації, а й людей взагалі.

Журналісти слушно підкреслили, що такі ж елементи ворожості стосовно росіян спостерігаються і в Україні, тому проблема дегуманізації серед нашого населення, на превеликий жаль, залишається невирішеною.

Доповідачі зійшлися на думці, що людям, які одержимі недостовірністю фактів щодо сьогоднішнього становища України дуже важко допомогти, адже обговорення істини блокується владою, а зомбування мас є вигідним для безперешкодного проведення агресії в зовнішній політиці.

Особливим питанням, що було винесено на обговорення окремо, стала проблема депортації кримських татар. Представники спеціальної комісії Курултаю з вивчення геноциду народу навели факти та міфи, якими оперувала радянська влада під час депортації татар з Криму. Проаналізовані науковцями документи та свідчення очевидців перед учасниками семінару дали змогу ще раз упевнитися в страшних злочинах політкерівників СРСР. Голова Меджлісу Р. Чубаров наголосив на безсиллі міжнародного правового захисту в масовій допомозі людям, про повторну помилку пасивного відношення до міжетнічних проблем та конфліктів.

Конференція завершилася обговоренням за круглим столом питань, які на сьогодні могли б виступити ключами до порозуміння і винесення корисних висновків для українців в такі нелегкі часи. Зарубіжні вчені та громадські діячі зазначили, що Україна стала іншою, тому нові державні якості наближують її із сусідами. Викладання правди на широкий загал допомагає побачити сутність проблем, які разом вирішити стає більш можливим. Досягти балансу та рівноваги у світі зараз дуже важко, але саме такі зустрічі народжують нові думки та ідеї, які роблять крок вперед, аби забезпечити щасливе майбутнє новим поколінням.