У Кривому Розі мало людей знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили (фото)

26.09.2018

Цього року жителі Кривого Рогу сплатять 17,8 млрд грн податків, а це приблизно 3,2 грн за годину з кожного мешканця міста.

«Безоплатна» освіта обійдеться пересічному криворіжцюв 9,7 тис. грн за рік, а за чиновницький апарат країни він заплатить 3,7 тис. грн.

Соціологічне дослідження показує, що у Центральному регіоні, до якого входить Дніпропетровська область і відповідно Кривий Ріг, найменша кількість людей знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили. Також більшість жителів не можуть дати правильної відповіді на питання, скільки саме податків вони сплачують та на що вони розподіляються.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?». Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються податками, які сплачують самі громадяни. Якби не податки громадян, то не існувало б практично 3/4 бюджетних надходжень.

«Перед тим, як виплатити зарплатню роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.»,– говорить Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Середньостатистичний працюючий мешканець Кривого Рогу зі своєї середньої валової зарплати 10 035 грн/міс. сплатить державі у 2018 році 91,4 тис. грн податків, залишивши собі 91,1 тис. грн. Найбільш знайома та видима частина податків – це податки на роботі. По-перше це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% – 29,2 тис. грн на рік. По-друге, за криворіжця роботодавець перерахує 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ), який в середньому становитиме 32,9 тисяч грн на рік. Окрім цього, кожного дня споживачі сплачують податки в магазині. В середньому житель Кривого Рогувіддасть 20,1 тис. грн свого наявного доходу у вигляді податку на додану вартість (ПДВ), ще 7,6 тис. грн – сплатить акцизів, купуючи електроенергію, алкогольні напої, тютюнові вироби та паливо. Також сплатить більше 1,6 тис. грн імпортного мита.

З метою зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки експертами Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» було створено сайт «Ціна держави» (cost.ua). Ввівши розмір своєї заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі зарік і яким чином ці гроші буде перерозподіленопо різним видаткам. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею видатків українського платника податків довгий час залишається утримання пенсіонерів. У 2018 році середньостатистичному жителю Кривого Рогу утримання пенсіонерів обійдеться в 39,6 тис. грн, або 43% від сплачених податків. «Безоплатна» освіта обійдеться в 9,7 тис. грн за рік, а «безоплатна» медицина в середньому обійдеться криворіжцю в 5,2 тис. грн/рік, що трохи менше ніж витрати на відсотки сплачені за державними запозиченнями (5,9 тис. грн).

«На жаль, не всі усвідомлюють, що за ці послуги від держави громадяни вже заплатили своїми податками, 27% українців вважають, що держава надає певні послуги безкоштовно. Та навіть якщо люди це розуміють, у більшості громадяни не орієнтуються який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі. Згідно соціологічного опитування близько половини населення вважають, що основна частина податків йде на покриття відсотків за запозиченнями та на оборону (27% та 20% відповідно). Хоча на ці видатки йде всього 11% від сплачених податків»,– підкреслює Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact (див. Довідку), показало, що лише 54% мешканців Центрального регіону, куди входить Дніпропетровська область, знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили напряму або через податки. Це найнижчий показник по Україні. Так, наприклад, у Північному регіоні так вважають 73% мешканців, у Південному – 70%, у Східному – 62%, у Західному – 60%.

«Окрім того, що громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки,– підкреслює голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – І чим більше грошей корупція «з’їдає»,тим гіршими стають державні послуги. Щоб уявити розміри корупції у масштабах Дніпропетровської області та Кривого Рогу наведу тільки один приклад. Відповідно до кримінального провадження НАБУ №52017000000000348, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд грн, а цедва з половиною місячних бюджетиДніпропетровської області на медицину, або податки 16 560 криворіжців за цілий рік».

Для того, щоб наочно показати громадянам, яка частина держбюджету складається з їхніх податків, а також пояснити, які «сервіси» надає держава на ці кошти (медицина, освіта, пенсійне забезпечення тощо) і як на якість цих послуг впливає корупційна складова, ГО «Центр протидії корупції» та ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» започаткували всеукраїнську просвітницьку акцію «Ціна держави».

У рамках акції в 15 обласних центрах і містах обласного підпорядкування планується проведення інформаційних заходів та тематичних виставок. У Кривому Розіу день прес-конференції на площі Горького (біля ТЦ “Плаза-2”) активісти змонтували два куба (2х2х2 м), на яких, за допомогою інфографіки, пояснюється як наповнюється держбюджет та розподіляються податки криворіжців. Окрім загальної інформації про податки, одна зі сторін містить інформацію про корупційну справу, яку розслідує НАБУ і те, як масштаби вкрадених грошей співвідносяться із податками криворіжців. На другому кубі вказані дані безпосередньо по Дніпропетровськійобласті, що базуються на середній заробітній платі та видатках області. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці було встановлено п’ять мішків з грошима з відповідним описом. Також протягом дня працював інформаційний намет з активістами, які пропонували перехожим порахувати через сайт cost.ua скільки вони сплачують податків відповідно до їх заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

Презентація експертного дослідження проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

 

новини Кривий Ріг LIFE

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Мнения пользователей

Опубликовано Гость в 26.09.2018 - 16:36.
Опубликовано Гость в 26.09.2018 - 17:47.

Це наше гииивнооо

Добавить свое мнение

Содержимое этого поля является приватным и не будет отображаться публично.
1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Куда пойти?

Кино
Премьера: 22.08.2019
UglyDolls. Куклы с характером
Если вы думаете, что мир кукол – это сплошные розовые облачка, радуги и единороги, в...
Кино
Премьера: 22.08.2019
Падение ангела
Агента Секретной службы Майка Баннинга (Джерард Батлер) подставляют и обвиняют в покушении...
Кино
Премьера: 22.08.2019
Полина и тайна киностудии
Полина, которая ничего не знает о своих родителях, живет в доме своей злобной тетки. Та со...

Последние новости

 
 

Сообщить об ошибке

Если вы считаете, что выделенный текст содержит ошибку - сообщите об этом нам

Добавьте свое замечание, которое касается ошибки.
Закрыть