Алергія на їжу: діагностика та підходи до фармакологічного лікування
Алергія на їжу може мати різні клінічні прояви — від кропив’янки до анафілактичного шоку. На щастя, зараз є ефективні та максимально безпечні ліки від алергії, які усувають симптоми, не викликають небажаних побічних ефектів.
Як зрозуміти, що це харчова алергія?
Алергія на їжу — це імунологічна реакція організму на певні продукти харчування, а точніше, на специфічний білок, який міститься в них. Найбільше білків-алергенів є в рибі та морепродуктах, горіхах, пшениці, яйцях, молоці, арахісі, бобових. Також реакцію можуть викликати деякі харчові добавки: ароматизатори, консерванти, фарбники.
Харчова алергія може бути вродженою (тоді говорять про генетичну генезу патології), або ж набутою (виникає на тлі змін кишкової мікрофлори, штучного вигодовування малюка). Реакції організму на білок-алерген також можуть бути різними:
- шлунково-кишкові (біль у животі, нудота, діарея);
- дерматологічні (кропив’янка, атопічний дерматит);
- із впливом на дихальну систему (риніт, бронхіальна астма, набряк Квінке).
Діагностика патології передбачає комплексний підхід — збір анамнезу та лабораторні обстеження. Майже завжди пацієнту з підозрою на алергію пропонують вести щоденник харчування, у який записувати, як організм реагує на кожен продукт. Цей метод дозволяє визначити, на яку їжу виникають небажані реакції.
Фармакологічне лікування харчової алергії
Протиалергічна терапія складається з двох важливих складових: спеціальної дієти з виключенням продуктів-алергенів та прийому медикаментів. У межах фармакологічного лікування застосовують антигістамінні препарати. Зазвичай це засоби другого чи третього поколінь, такі як «Лоратадин», «Цетиризин», «Левоцетиризин». Не втрачають своєї актуальності й антигістамінні першого покоління («Супрастин», «Діазолін», «Тавегіл»). Вони дозволяють швидко усунути алергічні прояви, проте їхня дія нетривала, викликають сонливість та інші небажані побічні реакції.
Форма антигістамінного препарату вибирається з урахуванням клінічної картини. Це можуть бути таблетки, драже чи капсули, які діють на весь організм, назальні спреї для усунення алергічного риніту, очні краплі проти сльозотечі, розчини для ін’єкції.
Більшість засобів для усунення проявів харчової алергії можна купити без рецепта, хоча перед застосуванням варто проконсультуватися зі своїм лікарем. Людям, схильним до алергічних реакцій, для власної ж безпеки варто завжди мати при собі ефективний антигістамінний засіб, а замовити його буде просто онлайн в аптеці D.S.