Наразі у Кривому Розі тільки 1 сейсмічна станція, а потрібні принаймні 5.
8 січня 2025 року відбулася онлайн-лекція «Криворізькі землетруси», яку прочитала кандидат геолого-мінералогічних наук, геолог, сейсмолог Калініченко Ольга Олександрівна.
Про це повідомила науковиця Вікторія Тротнер у своєму Фейсбуці.
Лекція була присвячена техногенним землетрусам, які відбуваються в Кривбасі. Ці землетруси почастішали, вони відбуваються 1 раз на 2 роки, тому необхідний їх моніторинг. Останній землетрус відбувся 8 жовтня 2024 року о 16:36. Його епіцентр знаходився в районі с.Мирівського, близько 2 км на північний схід від шламосховища Центрального ГЗК. На відстані приблизно 3,5-4 км на північ знаходився епіцентр землетрусу, який відбувся 30 вересня 2020.
В районі впливу шламосховища, а також видобутку залізистих кварцитів відкритим способом у Глеюватському кар’єрі №1 ЦГЗК знаходився також епіцентр землетрусу, який відбувся 21 січня 2022, поблизу північно-східного борту цього кар’єру, відстань якого від шламосховища приблизно 3,6 км.
“Фактором впливу на зростання сейсмічності тут можуть бути порушення рівноваги геологічного середовища в умовах скорочення виробництва ЦГЗК, зокрема зменшення фільтраційного впливу підземних вод зі шламосховища на зони розломів, за рахунок осушення окремих його ділянок. Порушення рівноваги в результаті впливу як природних, так і техногенних факторів, провокує накопичення потенційної пружної енергії в тектонічних зонах, що закономірно призводить до генерації сейсмогенних процесів. Зараз у нас а Кривому Розі працює 1 сейсмічна станція, а потрібні принаймні 5. Тому вкрай актуальними є організація і проведення сейсмічного моніторингу на Криворіжжі та фінансування цих досліджень”, – зазначила Вікторія Тротнер.
новини Кривий Ріг LIFE