Як у 21 столітті так і за старих часів криворіжці святкували весілля. До довгоочікуваної події криворожанки ретельно готувалися підбираючи весільне вбрання, аксесуари та інше.
Але якою була мода протягом 20 століття на весільні сукні мало хто з криворожанок замислювався. Мода швидко змінювалася у всьому, весільні сукні не були винятком. Єдине, що залишилося незмінним у моді на весільну сукню, це її колір. Далі у матеріалі від kryvorizhanka.
Яким було весілля на початку 20 століття у Кривому Розі?
У 1900-х роках одними з наймодніших весільних суконь були сукні з корсетом. Верхня частина сукні нареченої часто мала різні рюші. Рукави у весільної сукні були досить широкими та пишними, в деяких моделях суконь, рукави до передпліччя звужувалися. Весільні сукні, які одягали криворожанки у 1900-х роках були здебільшого з високими комірами. Модним доповненням до весільної сукні були високі рукавички. Також модним в образі нареченої у 1900-х роках серед криворожанок був капелюх з вуаллю, зокрема з квітковим доповненням, а також вінки. Модні деталі весільного вбрання 20 століття можна побачити на старих фотографіях, взятих із спільноти “Криворізька старовина”.
У 1900-х роках весільну сукню білого кольору в основному вибирали більш забезпечені криворожанки. Інші в основному на весілля вибирали вбрання у ліловому, блакитному, а також блідо-рожевому відтінку.
На початку 20 століття навіть на таку урочисту подію, як весілля, нареченої не робили макіяж. Зачіска була з високо зібраного волосся.
Незвичайне весільне вбрання на Криворіжжі
На фото образ нареченої дуже незвичайний на той час. Виходячи з прізвища молодят, можна припустити, що вони зовсім не криворіжці. Швидше за все Яковлєви приїхали у 1900-х роках до Кривого Рогу для роботи на Криворізьких копальнях.
Весільне плаття досить незвичне для початку 20 століття. Також на гостях весілля одягнені стрічки, а на рушнику можна помітити великий хрест. Крім того, у одного з гостей одягнена на голові папаха, а решта у кашкетах, які були стандартним головним убором серед молоді у 1900-х роках.
Весільний образ до початку Першої світової війни та після
У 1913 році весільний образ криворізької нареченої був досить скромним. Його акуратно доповнили намистами.
В 1913 мода на весільні сукні практично не змінилася з початку 1900-років. Деякі криворожанки почали вибирати сукні, в яких вже було менше спідниць, а лінія талії була набагато вище. Крім того в моду увійшли відкриті сукні, де були видні бретельки, а також сукні з коротким рукавом. Як і раніше, у моді на весільні сукні були рюші.
Криворізькі наречені як на початку 20 століття, так і у 1913 році в якості головного убору одягали вінки або вуаль-шапочку.
Після того, як закінчилася Перша світова війна, мода на весільні сукні повністю змінилася. Весільне плаття у нареченої стало набагато коротшим, з’явився також V-подібний виріз, а лінія талії почала проходити аж на стегнах. У моду повернувся довгий рукав, а також з’явилися перші високі підбори.
Весілля у Кривому Розі у 1940-і роки
Наприкінці 1940 року в моді на весільні сукні були сукні довжиною по щиколотку або як їх називали в народі “довжини балерини”. У моді залишалися широкі довгі рукава і квітковий вуаль-капелюшок або вінок. Пояс був на талії.
Зачіска у криворожанок як і на початку 20 століття, так и наприкінці 1940-х років була зібрана і піднята нагору.
Весілля у Кривому Розі у 1950-х роках
На весільних фотографіях з Кривого Рогу середини 20 століття можна побачити досить скромні образи наречених. У цей період деякі наречені обирали навіть не білу сукню, а звичайну повсякденну сукню. В основному в середині 20 століття наречені з Кривого Рогу надавали перевагу весільні сукні прямого крою, з V-подібним вирізом і з наявністю мережива або рюшів. Головним головним убором для нареченої залишався вінок із штучних квітів.
Невід’ємна частина весілля – музика
Головною особливістю весільних фотографій криворіжців у середині 20 століття це наявність на фото баяна та бубна. Бубен є одним із найдавніших музичних інструментів. Його історія починається ще з часів шаманів, коли все плем’я танцювало ритуальні танці під звуки бубна. У середині 20 століття бубен був також невід’ємною частиною різних заходів, будь то похорон або весілля.
У 1950-х роках на старих весільних фото із Кривого Рогу можна помітити, що в той період практично не одне весілля не проходило без музичного інструменту. Гра не бубні вимагала ідеального слуху та високої майстерності. Цьому навчалися досить довгий час. Крім бубнів та баянів на весіллях також часто зустрічалися дерев’яні музичні ударні ложки.
У 1950-х роках у Кривому Розі супроводі живої музики весело та незабутньо відзначали найважливішу подію у житті – весілля.
Яким було весілля у Кривому Розі у 1970-х роках?
Мода рік у рік стрімко змінювалася. Але мода на весільні сукні залишалася практично незмінною. Весільний образ нареченої у 1970-х роках залишався таким самим урочистим, як і в минулі десятиліття 20 століття.
У 1970-х роках усі наречені намагалися замінити банальну весільну фату на щось оригінальніше: віночки, діадеми, капелюхи та різні прикраси для волосся.
Весільні сукні 1970-х років були справжнім відображенням емоцій та почуттів нареченої. При цьому сукні були дуже простими та зручними. У 1970-х роках була мода на весільні сукні з мереживним оздобленням, аплікаціями та вишивкою.
Весілля 1980-х років
У 1980-х роках у моді на весільні сукні була класика та вінтаж. Весільні сукні були з пишною довгою спідницею, з гарним декольте та прилаштованим рукавом. Як і раніше, у моді залишалися мереживна обробка.
Весілля кінця 20 століття
1990-і роки це час найрізноманітніших чарівних, епатажних та класичних вбрань. У моді були найрізноманітніші весільні сукні як короткі, так і довгі, атласні та мереживні.
Але 1990-ті роки були непростими. У Кривому Розі, як і в більшості інших міст, які раніше знаходилися у складі радянського союзу, прийшла епоха змін. У 1990-х роках був дефіцит товарів. Більшість готових весільних суконь були виконані з непрозорої основи, фатинової спідниці та оборок. Весільні аксесуари наприкінці 20 століття були найрізноманітнішими. Нареченої вибирали на свій смак: капелюшок чи вуалетку з атласних мереживних тканин. Вуалетку іноді прикрашали пишним фатином, гіпюром та вишивкою.
Хоча й у 1990-х роках був дефіцит на товари, наречені могли підібрати собі неперевершений весільний образ. Найчастіше наприкінці 20 століття наречені доповнювали свої весільні сукні різними поясами, стрічками, і навіть квітковим декором.
Джерело: https://kryvorizhanka.com.ua/uk/eternal/vesilni-vbrannya-ta-tradycziyi-molodyat-u-kryvomu-rozi-v-period-20-stolittya?fbclid=IwAR0ABHxNrsWXMz56DHJOKpxy2xOaBSrZKmsMYs5kS7uaC9CEqz_Sm1-hV6U