У розгорнутому інтерв’ю «Укрінформу» голова Держекоінспекціїї України Андрій Мальований розказав, чи планує АМКР сплачувати штраф та які ще підприємства забруднюють повітря Кривого Рогу.
– Пане Андрію, нещодавно Держекоінспекція провела перевірку металургійного комбінату «АрселорМіттал Кривий Ріг», за підсумками якої вимагає від підприємства відшкодувати збитки у понад 450 мільйонів гривень. Це чи не найбільший екологічний штраф в історії незалежної України. Розкажіть про виявлені порушення та поясніть, чому така велика сума штрафних санкцій?
– Вплив комбінату на природу – вкрай актуальне питання не тільки для Кривого Рогу та Криворізького басейну, а й для України у цілому, адже «АрселорМіттал Кривий Ріг» входить до першого десятка рейтингу ТОП-100 найбільших забруднювачів довкілля. З точки зору дотримання природоохоронного законодавства до нього завжди виникає багато питань. Основне з них – це незаконне розміщення шламу агломераційних цехів на одній із земельних ділянок, що не призначена для накопичення таких відходів. Під час останньої перевірки виявлено, що, насамперед, була відсутня система відведення поверхневих стічних вод та обвалування по периметру, адже в разі потрапляння шламу в ґрунт – він завдає колосальної шкоди довкіллю, забруднюючи підземні водоносні горизонти. Крім того, у підприємства не було необхідного паспорта місця видалення відходів. Саме за ці порушення й було нараховано таку велику суму – понад 450 мільйонів гривень.
– Підприємство заявило, що Держекоінспекція нібито висуває невиправдані звинувачення та занадто часто перевіряє комбінат. Їхній аргумент зводиться до того, що підприємство розміщує шлами на території, що виділена йому ще з радянських часів, а самі шлами, які є побічним продуктом агломераційного виробництва, потім повторно використовуються у виробництві агломерату, тому начебто надмірного накопичення відходів немає. Щоправда, представники менеджменту визнають: аглофабрика кілька місяців простоювала, тому шлами й накопичилися понад міру.
– Порушники завжди знаходять подібні “аргументи”, і, здебільшого, намагаються через судове протистояння уникнути відповідальності. Ми до цього вже звикли. Що ж стосується претензій до начебто надмірності перевірок, то нагадаю: підприємство має найвищий ступінь виробничого ризику, а тому, згідно з законодавством, підлягає щорічній плановій перевірці. Наш обов’язок – перевіряти такі об’єкти та вказувати на порушення, які мають бути виправленні. Якщо ж цього не відбувається, звісно, ми приходимо з позаплановими перевірками та застосовуємо штрафні санкції. Минулого року компанія добровільно сплатила близько 11 мільйонів гривень за виявлені порушення, однак ситуацію виправляти не поспішає – цьогоріч порушень виявлено ще більше – на понад 480 мільйонів гривень! Через ігнорування наших приписів за останні півтора року інспекція здійснила 5 позапланових перевірок комбінату і до кінця року, можливо, буде ще кілька.
У згаданому випадку, за моєю інформацією, «АрселорМіттал Кривий Ріг» уже розпочав вивезення шламів, які стали причиною розрахунку рекордних збитків. Очевидно, що, не залежно від рішення суду, підприємство таким чином визнає своє порушення та працює над тим, аби його усунути.
Скажу відверто, «АрселорМіттал Кривий Ріг» – не єдине підприємство-рекордсмен з екологічних штрафів. Нині є кілька справ, до яких ми вже залучили правоохоронні органи та навіть Службу безпеки України. Вони стосуються полігонів твердих побутових відходів, частина з яких уже давно віджила своє. Поки що не можу оприлюднити цифри, адже відбуваються слідчі дії, але скажу, що йдеться про мільярдні збитки, які, ймовірно, заподіяні державі та екології в цілому.