Всі новини про життя міста

Музей Михайла Мармера організував дослідницьку поїздку (фото)

4 грудня відбулася ознайомча експедиція в село Романівка, яке розташовано на межі Миколаївської та Херсонської областей.

Подорож було організовано Музеєм культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» за ініціативою криворізького краєзнавця Сергія Солодкого і при участі кандидата історичних наук, доцента Криворізького державного педагогічного університету Романа Шляхтича.

Чому до Романівці було виявлено таку цікавість? Відповідь проста: у XIX столітті селище було успішної єврейської колонією з добре розвиненою соціально-економічною інфраструктурою.

У 1841 році в Херсонській губернії на березі річки Висунь було створено єврейську колонію Романівка, яку заселили переселенцями з Вітебської губернії. Місце для будівництва та мешкання виявилося вдалим, і за першими новоспеченими жителями, в пошуках кращої долі, послідували інші білоруські євреї. Так в 1855 році поряд з Великою Романівкою виникла й Мала Романівка, об'єднані в одну колонію.

Життєдіяльність колонії була дуже динамічною. Крім сільськогосподарських, торгових та промислових підприємств, тут діяли й культурні об'єкти: синагога, двокласна школа, хедер, російсько-єврейська бібліотека, театр, а в період громадянської війни 1918-1920 рр. відкрився дитячий будинок.

По приходу до влади більшовиків колонія була перетворена в два колгоспи, закрито синагогу, частину євреїв переселили до Криму, і Мала Романівка припинила існування.

У часи нацистської окупації не всі мешканці Романівки встигли евакуюватися, й тих, що залишилися, було розстріляно.

Сьогодні Романівка – вмираюче село з декількох будинків. Руїни будівлі синагоги виглядають німим докором сучасним реаліям, на місці єврейського кладовища розорано поле, про те, що тут жили євреї, нечисленні селяни нічого не знають… Єдиною пам'яттю, про колоністів що жили на цій землі, є пам'ятник з написом: «Пам'яті єврейської громади жителів с. Романівки, загинувших від рук німецько-фашистських загарбників 14 вересня 1941 року», а в підніжжі – камінь:«Жертвам Голокосту».

На фото будівля синагоги у селі Романівка, збережений уламок мацеви (надмогильна плита), пам'ятний знак.

 

 

новини Кривий Ріг LIFE

Підписуйтесь на нас

Підписатися
Сповістити про
1 Коментар
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі

Powered by WordPress