Майже 80 років історичні події Другої світової війни не втрачають своєї актуальності в дискусіях та обговореннях. Ця тематика є невичерпною для кожного нового покоління, що долучається до аналізу воєнного минулого і намагається зробити висновки заради власного майбутнього.
«Після закінчення Другої світової війни першими на цей шлях стали країни Західної Європи. Постійні суперечки та дебати між істориками, політиками та громадськими активістами навколо найпровокативніших питань війни дали свої результати – європейці засудили минуле й продовжили будувати нові дипломатичні відносини» – зазначає директор Криворізького музею культури єврейського народу і історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» Світлана Піддубна.
«Українці в цих питаннях є менш досвідченими, адже довгий час історія Великої Вітчизняної та Другої світової війн базувалася на радянських міфах та ідеології. Революція Гідності дала поштовх до переосмислення цінностей й відродження, відтворення історичної дійсності та бажання інтегрувати українську історію у загальноєвропейську. Проте, Україна, через ініціативу громадських інституцій та безпосередню діяльність активних громадян, поступово включається в загальноєвропейські суспільні процеси» – додає вона.
Хорошим цього прикладом є діяльність співробітників Криворізького музею культури єврейського народу і історії Голокосту «Музей Михайла Мармера», які налагодили партнерські зв`язки з німецькими істориками Хільдой Шрамм та Еберхардом Радцувайтом – членами Громадського об`єднання «Kontakte-Контакти», що займається пошуками свідків злочинної діяльності нацистів в роки Другої світової війни. За підсумками цієї співпраці німецькі колеги знайшли нащадків Сергія Івановича Васильєва – жителя с. Дудчани Херсонської області, який з 1942 по 1945 роки був в`язнем примусового табору праці Вугільно-металургійного концерну GHH № 11 біля шахти «Остерфельд» в м. Обергаузен у Західної Німеччини.
Спільна пошукова робота завершилася запрошенням Сергія Васильєва – онука Сергія Івановича, та співробітників Музею «Музей Михайла Мармера» в Обергаузен на «Свято Миру», організований педагогами і учнями школи Остерфельд та жителями німецького міста.
Дружба Музею «Музей Михайла Мармера» і Громадського об`єднання «Kontakte-Контакти» розвивається далі: на осінь 2017 року планується приїзд німецькіх колег до Кривого Рогу, що стане нагодою для того, щоб сісти за круглий стіл Обговорення щодо НАСЛІДКІВ війни та роздумів про те, які висновки з цього має зробити молодь у ХХІ ст.