З метою проведення переговорів про організацію сумісних освітніх проектів, 8-9 листопада Музей культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» вітав гостей з Польщі, які представляли Громадську організації «Оливкове дерево», основою якої є розуміння толерантності та віротерпимості між націями.
При зустрічі один з гостей – Анджей Часлер зауважив: «Польща не може стояти осторонь українських проблем, адже більшу частину населення країни після поляків займали євреї та українці. На вулицях на кожному кроці можна зустріти написи і предмети, що нагадують про це. Ми не можемо і не маємо права забути страшні події Голокосту в роки Другої світової війни, тому ми тут, аби об’єднатися».
Кася Терефенко додала: «У нас з вами є ще одна спільна біда минулого, яка змінила долі народів – машина репресій та депортацій СССР. Майже кожна польська родина постраждала від втрат близьких у часи радянського режиму. Ми маємо зараз про це говорити відкрито і в різних формах, аби знову не з’явилися прихильники політики тоталітаризму на наших з вами землях».
В перший день гостям була проведена екскурсія по залам Музею. Кожен предмет побуту єврейства на Криворіжжі вражав їх своєю самобутністю, а артефакти для релігійних обрядів дивували красою та витонченим оздобленням. Важливими для поляків стали побачені фото та речі, які свідчать про Голокост на Криворіжжі. Делегація одразу зрозуміла, що звідси і буде починатися в майбутньому один із напрямів нашого міжнаціонального діалогу про те, як одному з народів світу – євреям, було присуджено померти лише тому, що люди мали інакше етнічне походження. Гостям дуже сподобалася ідея дерева Праведників Криворіжжя, яке було створене учнями однієї із місцевих шкіл, в пам’ять про тих, хто рятував іудеїв у роки Другої світової війни.
Коли йшла розповідь про появу на околицях та в самому місті єврейських колоній, а потім і об’єднання іудейських поселень в Сталіндорфський єврейський
національний район, делегація пройшлась по залу, що присвячений невідомій багатьом історії Криворіжжя. Фото колишніх жителів, документи та картини із зображенням Хоральної синагоги дуже сподобалися гостям. Вони одразу поринули в світ минулого євреїв, їхнього побуту та релігійності.
З цікавістю відвідувачі розглядали історичні карти, фото та артефакти, які є відбитком Другої світової війни. Спільне історичне минуле в експозиціях не могло залишитися без уваги наших сусідів-поляків.
Наступного дня, аби показати активне життя єврейства на Криворіжжі, гості відвідали НВК «ДЗ – спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов», де вони побачили чудовий світ поєднаних українських та єврейських традицій, мови та освіти. Учні зустрічали гостей з хлібом-сіллю і словами привітання на українській та івриті. Поляки були вражені патріотизмом дітей й вміннями демонструвати яскраву сутність своєї Батьківщини.
Після цього делегацію було познайомлено із керівниками організації «Хесед», де можна було побачили втілення в життя соціальних програм, цікаву бібліотеку та аудиторії для занять дітей та людей похилого віку. Наші гості мали змогу особисто познайомитися і поспілкуватися з такими людьми, і матеріально допомогти онкохворим.
По завершенню всіх зустрічей, наші польські друзі відправилися гуляти по місту. Архітектура, крамнички і транспорт дуже вразили їх, і вони із захопленням фотографувалися на фоні інтер’єрів Кривого Рогу.
Вести діалог зі світом – легко, і Криворіжжя – маючи унікальну історію, традиції та географічного розташування, займає в цьому контексті особливе місце. Це і спонукало друзів-поляків, у ході переговорів про міжнародну співпрацю Громадської організації «Олівкове дерево» із Громадської організацією «Кетер», яка що давно була утворена у Кривому Розі, та Музеєм «Музей Михайла Мармера», дійти домовленостей про те, що вже влітку 2016 року у нашому місті пройде міжнаціональний польсько-єврейсько-український семінар, в якому візьмуть участь молодь, громадські активісти та студенти. Також було запрошено українських дітей до польського місті Вісла у літній табір, ініціатором утворення якого вже багато років поспіль є організація «Оливкове дерево».