Криворізький лікар-інфекціоніст доступно розповіла про складну хворобу.
“Вперше випадки незвичайного перебігу певної хвороби були зареєстровані ще в 1981 року. Майже усі вони виникли у чоловіків молодого віку і усі ці особи були гомосексуалами. Потім виявили такі ж симптоми серед наркоспоживачів, хворих на гемофілію. Висока смертність спонукала організувати обов’язковий облік, спостереження й вивчення усіх випадків нової хвороби.
1981 рік став роком відкриття нової хвороби людства, яка у 1982 році отримала назву синдром набутого імунодефіциту – скорочено СНІД.
Але ретроспективний аналіз сироваток, що зберігалися в Національному Центрі контролю за інфекційними захворюваннями у США, показав, що перші випадки СНІДу людини припали на 1950-ті роки, захворювання, яке виникло в Африці, а потім поширилося на території інших країн.
Збудник хвороби – Вірус імунодефіциту людини, який у 1983 році був відкритий незалежно в двох лабораторіях: у Франції і в в США.
ВІЛ передається від інфікованної людини до здорової трьома основними шляхами. Це:
- Статевий
- Парентеральний (ін`єкції, в першу чергу під час споживання наркотичних засобів, медичні маніпуляції та ін.)
- Вертикальний (від матері до дитини – під час вагітності, пологів), також – при годуванні грудьми.
Вірус уражає клітини імунної системи. Коли рівень клітин падає нижче критичного рівня, імунітет втрачається і організм стає вразливий до розвитку опортуністичних інфекцій.
Без лікування смерть від СНІДу настає у 100% випадків.
У середньому, людина з ВІЛ-інфекцією, яка не отримує специфічне лікування, помирає через 9-11 років після зараження.
У світі десятки мілліонів чоловік хворіє на ВІЛ/СНІД. І перші 15 років більшисть хворих помирала через відсутність діючих методів лікування.
Починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок і сприяє зміцненню імунітету, зростанню кількості захисних клітин, що повертає хворому здоров’я.
Людина, яка приймає АРТ, з часом стає абсолютно безпечною для інших, навіть під час незахищеного сексу, тому, що вірус в такої людини практично “на нулі”.
В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування хворих на ВІЛ-інфекцію.
Тому ця інфекція із категорії хвороб смертельних перейшла до категорії хвороб хронічних. Відчуваєте різницю?
Дуже важлива проблема – більше ніж 40 років людством, принаймні у нас в Україні ВІЛ/СНІД вважається “соромною хворобою”. І це зрозуміло, тому що перші роки хвороба реєструвалась переважно у відповідних категорій – споживачи ін`єкційних наркотиків, представників секс-бізнесу і гомосексуалів. Тобто за хворобою доси тягнеться шлейф низкого соціального статусу.
Але, нажаль, інфекція давно “вийшла в маси”, і наявність високого соціального статуса, класної освіти, міцного фінансового рівня – ніщо не гарантує 100% захисту від інфікування.
Однією з конкретних цілей галузі охорони здоров’я за вимогами ВООЗ є те, що до 2030 року слід припинити епідемію СНІДу,
Прийнята цільова стратегія 90-90-90, завдяки чому:
- 90% людей, що живуть з ВІЛ, будуть знати про свій ВІЛ-статус;
- 90% людей, які знають про свій позитивний ВІЛ-статус, отримуватимуть антиретровірусне лікування;
- 90% людей, які отримують лікування, матимуть пригнічене вірусне навантаження, що дозволить їм залишатися здоровими і призведе до зниження ризику передачі ВІЛ.
- ВІЛ – це не вирок, це хвороба, яку треба вчасно діагностувати і лікувати. За таких умов можна вести якісне і повноцінне життя”, – лікар-інфекціоніст Кривого Рогу Світлана Куніцина.
новини Кривий Ріг LIFE