Відома лікарка клініки Лікувально-діагностичного центру «МЕДІКОМ КРИВБАС» Світлана Куніцина розповіла про дуже неприємну хворобу:
«ОПЕРІЗУЮЧИЙ ГЕРПЕС
Днями я розповідала про зустріч з колегами, де я ділилася з лікарями своїми знаннями та досвідом щодо герпесвірусних інфекцій.
Сьогодні до мене звернулась колега – наш дерматолог з проханням оглянути разом одну пацієнтку.
Середніх років жіночка була прооперована в онкодиспансері. Ще в післяопераційний період на шкірі з`явився характерний герпетичний висип, який швидко поширився на велику площу.
З-за болю в цієї зоні вона вимущена була приймати знеболюючі препарати.
Жінка в дитинстві хворіла на вітряну віспу. Але оперативне втручання не є досить сильним фактором, який призводить до такого “провалу” імунітету.
Було з`ясовано, що влітку цього року в неї була діагностована ВІЛ-інфекція, пацієнтка одразу почала приймати АР терапію. Але рівень захистних клітин крові ще досить низкий.
Ось “пазли і склалися”.
Після вітрянки, яка була ще в дитинстві, збудник хвороби – вірус герпес зостер, залишається в організмі людини пожиттево, ніяк себе не виявляючи. Реактивація інфекції відмічається при значному зниженню імунітету. І клінічно це проявляється у вигляді оперізуючого герпесу.
А тепер традіційно – кілька слів про цю хворобу.
Оперізуючий лишай (або герпес) — це інфекційне захворювання, яке викликається ДНК-вірусом Varicella zoster з сімейства герпесних Herpesviridae.
Більшість людей хворіють на вітряну віспу в дитинстві, і після того, як хвороба проходить, вірус залишається неактивним в нервовій системі. Імунній системі вдається утримувати вірус в сплячому стані, але в більш пізньому віці він може повернутися до активності і викликати спалах оперізуючого лишаю.
Точно невідомо, чому вірус оперізуючого герпесу «оживає» в більш пізні роки, але найчастіше це пов’язують з ослабленням імунної системи. У свою чергу ослаблення імунітету може викликати цілий ряд факторів:
– Тривале лікування кортикостероїдами;
– Лікування онкологічних захворювань за допомогою хіміо- та променевої терапії;
– Природне старіння організму;
– Психічне напруження та стрес;
– Захворювання, що ушкоджують імунну систему, наприклад ВІЛ та СНІД;
– Пересадка кісткового мозку, трансплантація органів.
Ознаки оперізуючого лишаю:
– болючий шкірний висип (висипання може з’явитися на грудях, спині, животі, голові, в залежності від розташування уражених нервів);
– свербіж (шкіра свербить, додається відчуття печіння);
– шкірні висипання зникають за 3-4 тижні та залишаються світлими або темними слідами;
– головний біль і лихоманка.
У оперізуючого лишаю існує ряд ускладнень:
– Ураження очей
– Пригнічення імунної системи
– Периферичний параліч лицьового нерва (викликає запаморочення та порушення слуху)
– Герпетична невралгія (проявляється через постійний біль)
– Ураження внутрішніх органів
Діагностика оперізуючого герпесу базується на визначенні характерних клінічних ознак. Частіше за все лабораторного підтвердження не потребує.
Лікування.
1. При оперізувальному герпесі, як спеціфічну противірусну терапію, обов’язково використовують препарати ацикловіру.
2. Для зняття больового синдрому при оперізуючому герпесі використовують анальгетики (при тяжкому болю іноді й наркотичні), блокади з лідокаїном, місцеве лікування.
Профілактика.
Треба пам`ятати, що вірус передається повітряно-крапельним шляхом або через шкірний контакт з вмістом пухирів, але може викликати інфікування тільки тих людей, які не хворіли на вітряну віспу або не мають антитіл внаслідок вакцинації.
Хворих на оперізуючий герпес необхідно ізолювати від дітей, які не хворіли на вітряну віспу.
Специфічну профілактику проводять за допомогою вакцинації.
Якщо ви будете вакциновані, у вас є шанс не захворіти не тільки на вітрянку, а ще й на більш тяжку хворобу – оперізуючий герпес.
Бажаю всім міцного здоров`я!
Вірю в ЗСУ!
Вірю в Україну!
Щиро ваша доктор Куніцина
P.S. фото з особистого архиву».
новини Кривий Ріг LIFE
Добрий вечір, підкажіть будь ласка де можна зробити вакцини проти опоясуючого лишая