![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-04_13-36-27-1024x583.jpg)
Блекаути, що відбуваються через удари росіян по великих електростанціях і мережах, показали, що необхідно створювати місцеві невеликі джерела електроенергії, використовуючи «зелені» технології та впроваджувати енергозберігаючі заходи.
Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул зазначив: «Для реалізації цих напрямів ми впроваджуємо європейський механізм енергосервісу. Він дозволяє робити вищезазначене не за кошти міського бюджету, а за рахунок інвестицій. Нашим партнером є Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (UNDP) в Україні. Разом ми вже почали реалізацію кілька пілотних проєктів. Тепер для розширення можливостей підписали з Постійним представником UNDP в Україні Яко Сільє (Jaco Cilliers) Меморандум про системне співробітництво».
![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-04_13-36-27-2-1024x768.jpg)
Відповідно до Меморандуму, сторони будуть сприяти співпраці у сфері відновлення інфраструктури, європейської інтеграції, захисту навколишнього середовища, використанню відновлюваних джерел енергії та енергоефективності з використанням енергосервісної компанії або механізму ЕСКО, а також підтримці муніципальної системи управління енергоспоживанням шляхом впровадження інтелектуальної системи моніторингу енерго- та водопостачання. Підписи під Меморандумом поставили Постійний представник UNDP в Україні Яко Сільє (Jaco Cilliers) та перший заступник міського Голови Євген Удод.
![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-04_13-36-28-2-1024x768.jpg)
Яко Сільє, постійний представник UNDP в Україні сказав: «Завдяки цій співпраці ми прагнемо використати мережу та досвід UNDP для підтримки Кривого Рогу в таких важливих сферах, як енергоефективність. Наше спільне зобов’язання підкреслює важливість розширення прав і можливостей на місцевому рівні та стратегічного міжнародного співробітництва для досягнення Цілей сталого розвитку ООН».
![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-04_13-36-28-768x1024.jpg)
«Реалізація ЕСКО контрактів передбачає впровадження комплексу енергоефективних заходів на об’єктах задля економії енергоресурсів. Серед таких заходів: утеплення стін, горища, установлення індивідуальних теплових пунктів та встановлення сонячних електростанцій», – сказав перший заступник міського голови Євген Удод.
![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/photo_2024-04-04_13-36-28-3-1024x768.jpg)
Зокрема, для сталого забезпечення електроенергією закладів медицини, навіть під час блекаутів, міська влада вже забезпечила за рахунок міського бюджету всі заклади охорони здоров’я генераторами. А тепер встановлює й сонячні електростанції, впроваджуючи “зелені” технології. Вже встановлено для однієї лікарні, розпочато процес для другої та для двох закладів соціального захисту.
Разом з цим для підвищення комфорту мешканців та зменшення енерго- та теплоспоживання міська влада у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку також проводить термомодернізацію будівель бюджетної сфери. У проєкті вже беруть участь 36 об’єктів – 17 дитячих садочків, 18 шкіл та один позашкільний заклад. І кількість об’єктів буде зростати.