Буковель, Hilton, Radisson Blu: де зосереджені найбільші доходи туристичного сектору в Україні під час війни?
Команда аналітиків YC.Market вирішила дослідити зміни у сфері під час великої війни та з’ясувала, що компанії цієї галузі у 2023 згенерували більше чистого доходу ніж у довоєнному 2021 році: приріст склав більш ніж 18% у номінальному вираженні в грн.
Більше того, у 2024 році сектор продовжив рости і за перше півріччя 2024 року приріст склав майже 29% відносно аналогічного періоду 2023 року.
Загальний чистий дохід у туристичному секторі України за 2023 рік становив 16,3 млрд грн, що на більш ніж 18% більше порівняно з 2021 роком (13,8 млрд грн) у номінальному вираженні в грн. У 2023 році 20 найбільших компаній згенерували понад третину – майже 36% виторгу сектору.
Відчутне зростання бачимо у першій половині 2024 року: сектор досяг показника 5,8 млрд грн, що у номінальному вираженні в грн майже на 29% перевищує результати за аналогічний період у 2023 році. Такий приріст може свідчити про підвищення туристичних потоків у країні, що пов’язано з ускладненням виїзду за кордон для чоловіків, проблемами з логістикою та транспортним сполученням.
Київ – незмінний лідер. Виторг туристичних компаній, зареєстрованих у столиці, склав за перше півріччя 2024 року 3,1 млрд грн, а це – майже 54% чистого доходу всіх компаній у сфері. Також у Києві зареєстрована найбільша кількість туристичних компаній – 817, що становить 38,9% від загальної кількості активних компаній у країні.
Львівська область посідає друге місце: дохід за перше півріччя 2024 року склав 1,1 млрд грн (19,1%). У Львівській області зареєстровано 229 компаній – 10,9% від загальної кількості активних у країні.
На третьому місці за доходами Івано-Франківська область: тут зареєстровано 69 компаній – 3,3% від усіх у країні, котрі згенерували майже 15% доходу всього сектору країни – понад 852,2 млн грн.
Компанії Закарпатської області згенерували 208,7 млн грн чистого доходу (3,6%). Також до десятки лідерів увійшли Київська область – 146,7 млн грн (2,5%), Полтавська область – 120,4 млн грн (2%), Одеська область – 88,4 млн грн (1,5%), Дніпропетровська область – 63,5 млн грн (1%), Чернігівська область – 19,4 млн грн (0,9%) та Тернопільська область – 17 млн грн (0,3%).
Які компанії у секторі туризму мають найбільші доходи?
До десятки найбільших компаній за чистим доходом у першому півріччі 2024 року увійшли дві компанії з Івано-Франківської області (Буковель), дві з Львівської та ще 6 із міста Києва. Сім компаній – це готельні комплекси (КВЕД 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування) ще три працюють як туристичні оператори (КВЕД 79.12 Діяльність туристичних операторів).
У першому півріччі 2024 року найбільше чистого доходу згенерувала ТОВ “ПАРКТУР” 376,4 млн грн. Компанія з Івано-Франківської області є оператором всіх послуг курорту “Буковель” – бронювання готелів, продаж SKI-Пасів та інше. Також компанія надає послуги дитячого оздоровчого відпочинку для табору “Артек-Карпати-Буковель” і є власником торгової марки “Артек-Закарпаття”. За даними медіа, керівник компанії Володимир Бондарєв пов’язаний з народним депутатом України Ігорем Палицею.
302,5 млн грн у 2024 згенерувала київська ТОВ “МІЖНАРОДНО-ДІЛОВИЙ ЦЕНТР”. Приріст чистого доходу у порівнянні до 2023 року склав майже 16%. Компанія володіє та оперує готелем на бульварі Шевченка у м. Київ, що працює під брендом Hilton, а також надає в оренду житлові апартаменти люкс-класу, що знаходяться у власності компанії та надає супутні послуги по обслуговуванню цих апартаментів.
За даними ЄДР, серед кінцевих бенефіціарних власників компанії є Олександр Роднянський, Борис та Лілі Фуксман, Сергій Мартиненко (за даними інтернет-видання НАШІ ГРОШІ особа з таким ПІБ є двоюрідним братом екснародного депутата України Миколи Мартиненка) та Євген Бесараб. Компанія входить до так званої фінансово-промислової групи родин Фуксман та Роднянських, де ключовими особами є Борис Фуксман та Олександр Роднянський.
Ще одна київська компанія ТОВ “ОПТІМА ХОТЕЛ МЕНЕДЖМЕНТ” згенерувала 217,3 млн грн, а приріст до 2023 року склав понад 11%. Компанія є оператором мережі готелів, що працюють під брендом Optima Hotel Group. Учасниками компанії є Володимир Кашутін (99,9%) та Андрій Дема (0,1%). Особа з прізвищем та імʼям Володимир Кашутін у період 03.2011-12.2017 рр. очолював ТОВ “РЕЙКАРЦ І ПАРТНЕРИ. УКРАЇНА”, що була оператором мережі готелів Reikartz Hotel Group. Бенефіціаром ТОВ “РЕЙКАРЦ І ПАРТНЕРИ. УКРАЇНА” до 03.2023 року був Юрій Васін. Пан Васін в травні 2023 року потрапив під дію санкції РНБО України.
Ще одна буковельська компанія ТОВ “ЗІРКА БУКОВЕЛЮ” отримала 216,6 млн грн чистого доходу за перше півріччя 2024 року, приріст – понад 18%. Компанія управляє готелем Radisson Blu, що знаходиться на території курорту Буковель, і є власником об’єкта нерухомості за тією ж адресою. Основними учасниками компанії є кіпрська фірма ACHILLIA MANAGEMENT LIMITED та ТОВ “ІНСАЙДЕР”. Компанія також належить до так званої фінансово-промислової групи «Приват», яку повʼязують з Геннадієм Боголюбовим, Ігорем Коломойським та Олексієм Мартиновим. До групи входять понад 100 підприємств у різних галузях економіки в Україні і за кордоном.
Як аналізувати ринок самостійно?
Для більш детального самостійного аналізу ринку з можливістю формування списків компаній за заданим основним КВЕДом (видом економічної діяльності), регіоном, населеним пунктом, датою реєстрації та подальшим аналізом виручки та інших фінпоказників можна скористатися YC.Market від YouControl. Це зручний інструмент для зручного і швидкого аналізу ринків. Він допоможе вам знайти конкретні компанії України по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.
Детальна методологія та повний текст дослідження на сайті
новини Кривий Ріг LIFE