«Лебеді з покришок – це не ок!», – наголошують активісти ГО «Екологічний Рух Кривбасу».
Кожен з нас хоч раз у житті бачив об’єкт «комунального мистецтва» – лебідь із шин. Ми не будемо сьогодні зупинятися на естетичній складовій цього питання, а перейдемо відразу до частини, де пояснюється, чому такі «предмети мистецтва» є небезпечними.
Зношені шини – це відходи, які належать до 4 класу небезпеки. Покришки виготовляють з суміші складних елементів з домішкою сірки, смоли та олії.
Природне розкладання такої суміші триває 150-200 років і супроводжується викидом шкідливих для довкілля та людини шкідливих речовин.
Старі автомобільні покришки містять понад 120 хімічних речовин, частина з яких є сильними канцерогенами. Особливо їхня діє посилюється у спекотний день, коли на шини потрапляють прямі сонячні промені.
Вчені прийшли до висновку, що старі покришки навіть небезпечніші за вихлопні гази.
Спалювання шин неприпустиме через виділення в атмосферу небезпечних речовин: бензопірен, фуран, діоксини, ПХБ. При згорянні тонни покришок в повітря викидається близько 270 кг сажі і до 450 кг токсичних речовин.
Проте лише 30% старих покришок у світі потрапляють на утилізацію. Один з найвищих показників у Японії – 87%, у Німеччині – 50%. В Україні щорічно утворюється понад 150 тисяч тонн зношених покришок, лише до 8% з них йде на утилізацію. Решта потрапляють на звалища або стають матеріалом для «оздоблення» клумб, дворів, дитячих майданчиків.
Є декілька варіантів утилізації шин. Криворізькі екоактивісти обрали найбільш екологічний – метод піролізу – через нагрівання до 450°С в реакторі у безкисневій атмосфері.
Приблизна вартість утилізації шин в Україні:
– для фізичних осіб – легкові шини за 40 грн/шт, вантажні шини за 50 грн/шт.;
– для юридичних осіб – легкові шини за 48 грн/шт, вантажні шини за 60 грн/шт.
новини Кривий Ріг LIFE