24 червня у державному історико-культурному заповіднику «Меджибіж» (Хмельницька обл.) відбулася XV Науково-краєзнавча конференція «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: досягнення та тенденції розвитку охорони, дослідження та реставрації пам’яток історії і архітектури Східної Європи»
У конференції взяли участь не лише українські історики, археологи та краєзнавці, а й вчені Литви.
Також до заходу долучилися й криворіжці у особі Маріанни Шпак, наукового співробітника Музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера».
Дуже цікавими були виступи науковців-істориків, музеологів, нумізматів, архівознавців, приватних колекціонерів, культурологів та журналістів. Українські дослідники у своїх доповідях відобразили стан збереження історичних архітектурних та археологічних пам’яток в нашій країні. Склалася доволі чітка картина успіхів та недоліків у цій важливій діяльності. Тому було дуже цікаво познайомитися із досвідом спеціалістів із-за закордону.
Джьовенас Гінтарас, старший спеціаліст Відділу охорони історико-культурних заповідних територій і культурної спадщини Литви, продемонстрував учасникам мультимедійну презентацію досвіду литовців у збереженні решток та реконструкцій палацу місцевих князів. Дж. Гінтарас поділився тим, як в його державі охороняють культурні стародавні надбання. Він наголосив, що жоден чиновник не має права вирішувати чи планувати забудову територій, які внесені до реєстру історичних пам’яток, що у Литві існує жорсткий контроль над свавіллями тих, кому байдуже минуле свого народу.
Лінас Квизикявічюс, директор компанії UAB «Kultūros Vertybių Paieška», член Литовського археологічного товариства, розповів про систему охорони культурної спадщини в країні та проілюстрував методику визначення ступенів автентичності культурної спадщини.
Цікаві доповіді вчених-іноземців викликали інтерес серед кола присутніх, тому лунало чимало питань, на які литовці давали неймовірно повчальні для усіх українців, відповіді.
Виступ нашої землячки Маріанни Шпак «Синагога вчора і сьогодні: відтворення культурно-релігійних єврейських традицій на Криворіжжі», також викликав інтерес не лише українських слухачів, а й іноземних вчених. У Дж. Гінтараса виникло багато питань про єврейську спадщину та її збереження у нашому регіоні. В знак співдружності та розвитку міжнаціонального діалогу Міністерству культури Литви через молодого науковця було передано книгу М. Мармера та С. Піддубної «Неизвестное Криворожье: странички еврейской истории».
Конференція завершилася оглядовою екскурсією по Історико-культурному заповіднику «Меджибіж», який вразив учасників величчю та стародавністю. Після чого в теплому колі спілкування господарі Музею-фортеці почастували гостей західноукраїнськими стравами, які спеціально готувалися в казанах на вогнищі.
Маріанна Шпак, науковий спіробітник "Музею Михайла Мармера" та Олег Погорілець, директор Заповідника Междибож
Маріанна Шпак, Джьовенас Гинтарас