З 28 жовтня по 1 листопада у Пущі-Водиці (м. Київ) відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього: навчання про історію Голокосту і права людини», організований Українським Центром вивчення історії Голокосту (УЦВІГ, Україна) та Фондом TOLI (The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights, USA), у якому взяли участь історики з 13 областей України.
Серед них була Світлана Піддубна, директорка Криворізького музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера».
Слід зазначити, що наукові та освітні проекти УЦВІГу, які організація проводить у співпраці із зарубіжними партнерами, завжди є дуже потужними та якісними за програмним наповненням та реалізацією.
Програма семінару складалася з теоретичного та практичного компонентів, що була забезпечена командою чудових презентерів, координаторів, перекладачів:
Анатолий Подольский – кандидат історичних наук, директор УЦВІГу (м. Київ, Україна),
Вадим Альтскан – старший керівник проектів Відділу міжнародних архівних програм Меморіального музею Голокосту США (м. Вашингтон, США),
Мордехай Юшковський – доктор, академічний директор Міжнародного центру мови й культури їдиш (м. Вільнюс, Литва),
Оана Байка – відділ міжнародних програм, Інститут ім. Ольги Ленгель (м. Нью Йорк, США),
Михайло Тяглий – відповідальний редактор часопису «Голокост і сучасність» УЦВІГу (м. Київ, Україна),
Оана Нестіан-Санду – керівниця міжнародних програм, Інститут ім. Ольги Ленгель (м. Нью Йорк, США),
Ізабела Мейза – координаторка проектів, ГО «Форум діалогу» (м. Варшава, Польща),
Вя’чеслав Ліхачов – експерт з досліджень антисемітизму та ксенофобії, ВААД України, дослідник ультраправих рухів, правозахисник, історик (м. Київ, Україна),
Олександр Войтенко – експерт з освіти у сфері прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні (м. Гадяч, Україна),
Сергій Гірік – кандидат історичних наук, старший викладач магістерської програми з юдаїки в НаУКМА, віце-президент Української асоціації юдаїки, старший науковий співробитник Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» та інші.
Подібні заходи хороші тим, що вони дають змогу познайомитися з актуальними дослідженнями, ідеями та поглядами у заданій темі, об'єднують і спонукають учасників до створення нових проектів, освітніх платформ, поповнюють власний досвід.
Основним завданням семінару було вивчення явища геноцидів в історії людства й методів його попередження. Тому в процесі занять розглядалися питання ідентичності та стереотипів у формуванні ксенофобських реакцій, проявів антисиметизму і гомофобії в Європі й в Україні до, у період та після Другої Світової війни, пропагандистські методи формування ментальності міжнаціональної ворожості у суспільстві, регіональні особливості реалізації антилюдської політики агресивними режимами, шляхи подолання виникнення та розвитку дискримінаційних фактів за допомогою виховних і правових факторів. Тобто, навчальний курс семінару був дуже насиченим, динамічним й продуктивним: лекції чергувалися практичними, дискусійними блоками та завершувалися щовечірніми рефлексіями.
Завершуючи семінар, учасники на основі отриманих знань розробили індивідуальні плани дій у подальшому, а також отримали пропозицію про грантову підтримку освітніх проектів на місцях.