Навіть абсолютно здорова жінка протягом життя багато разів звертається до гінеколога. Найчастіші причини звернень — це планові профілактичні огляди й все, що пов’язано з вагітністю. Але нерідко потрібні інші втручання, спеціальні маніпуляції, зокрема хірургічні. Це пов’язано не з масовим погіршенням жіночого репродуктивного здоров’я, а з можливостями, які отримала оперативна гінекологія завдяки сучасним технологіям. Гарна новина полягає в тому, що більшість сучасних маніпуляцій та операцій у гінекології щадні, малотравматичні. Їхні ризики мінімальні, а ефективність дуже висока. За їхньою допомогою можна протягом кількох днів вилікувати захворювання, які раніше доводилося лікувати роками або вдаватися до високого ризику великих травматичних операцій.
Кольпоскопія
Кольпоскопія — діагностична процедура, коли лікар оглядає стінки піхви та піхвову частину шийки матки за допомогою кольпоскопа. Кольпоскоп — це оптичний прилад, який дає можливість детально розглянути у збільшенні у 6–40 разів слизову оболонку і навіть застосувати додаткові тести. Кольпоскопія дозволяє чітко візуалізувати межі ураження та провести оптимальне лікування в межах здорових тканин .
Кріохірургія
У більшості випадків тканина біля цервікального каналу шийки матки є циліндричним епітелієм. Він не є чимось небезпечним і з часом зникає самостійно. Але іноді діагностується дисплазія шийки матки. Це стан, який згодом може трансформуватися в передрак, а тоді й в рак, тому дисплазія підлягає видаленню. Поширений нетравматичний спосіб зробити це — зруйнувати за допомогою азоту наднизької температури. Метод має безліч переваг і практично не має побічних ефектів.Але цей метод можна застосовувати при незначних ураженнях шийки матки.За допомогою кріохірургії також видаляють деякі види уражень піхви та вульви
Електрохірургічна або радіохірургічна ексцизія
Ексцизія шийки матки — малоінвазивна процедура, під час якої патологічну тканину з поверхні шийки матки видаляють спеціальною петлею з дроту, через яку пропускають струм високої частоти або радіохвилі. Також ексцизію використовують для видалення поліпів та гострих кондилом вульви та піхви. Як і кріохірургія, метод мінімізує ризики інфікування та кровотечі, тому широко використовується у сучасній гінекології.
Гістероскопія
Гістероскопія за своїм принципом схожа на кольпоскопію, окрім того, що оптичний прилад вводять в цераікальний канал, а далі, в порожнину матки. Відеосистема дозволяє транслювати масштабоване зображення на екран монітора, даючи можливість детально вивчити стан цераікального каналу та ендометрію. Крім діагностичних цілей, гістероскопію використовують і для лікування, видаляючи за допомогою гістероскопа патологічне утворення всередині матки.
Вишкрібання
Вишкрібання — це інвазивна процедура, під час якої хірург розширює вхід у порожнину матки, вводить туди спеціальний інструмент і вишкрібає ендометрій.Але у звʼязку з широким використанням гістероскопії в лікуванні патології ендометрія,вишкрібання використовується все рідше.
Лапароскопія
Під час лапароскопії хірург вводить ендоскоп (лапароскоп) у черевну порожнину через невеликі проколи у передній черевній стінці. Принцип такий самий, як у гістероскопії. Лапароскопія дає можливість оглянути зовнішню поверхню матки та її придатки, а також виконати потрібні хірургічні маніпуляції.Цей вид оперативного втручання є малоінвазивним і має безліч переваг у порівнянні з лапаротомним доступом.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна – акушер-гінеколог.