8-10 червня у Львові відбулася Всеукраїнська конференція «Львів: єврейська спадщина, вчення та устрій громади через віки».
В історичному форумі, модератором якого виступив директор Наукового центру юдаїкита єврейського мистецтва ім. Ф. Петрякової Ш. Мейлах, брали участь науковці із Рівненщини, Львівщини, Хмельниччини, Дніпропетровщини, Херсонщини, Івано-Франківщини, Києва та Волині.
На цьому заході побувала й науковий співробітник Криворізького музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» Маріанна Шпак.
У вступному слові Ш. Мейлах закликав учасників, які працюють в сфері культури та освіти, стояти на захисті збереження єврейсько-української спадщини, що на сьогодні руйнується, потрапляючи в поле зору приватних інтересів. Сам Мейлах вже протягом кількох десятків років виступає правозахисником об’єктів історико-культурної спадщини у м. Львів.
У подальшому доповіді учасників конференції відображали тематику заходу, демонстрували унікальність історичних архітектурних об’єктів, які належали єврейському населенню України, але в той же час були нерозривно інтегровані в український традиційний світ, і важко навіть уявити чи могли вони функціонувати окремо.
Ґрунтовні науково-дослідницькі роботи О. Бойко, Т. Гринчишина, В. Петрика, Х. Бойко представили архітектурні ідеї та сутність побудови синагог в містах Галичини. Було навіть знайдено окремі елементи декору, призначення яких в молитовних будівлях на сьогодні ще не вияснено. Важливим є той факт, що деякі об’єкти отримали «друге» життя, вони реставровані і знову збирають юдеїв для релігійних обрядів. Але в словах вчених лунала й тривога за історико-культурну спадщину, що має тенденцію до руйнування через пасивність відповідних державних органів.
Цікавою тематикою доповідей стала освітнє життя євреїв. Наприклад, О. Караманов у своєму виступі показав настільки якісною була юдейська освіта у Південно-Західному краї Російської імперії наприкінці XIXст, і навіть більше – рівень викладання педагогіки, виникнення нових методів та галузей освітньої науки, що всебічно розвивали здібності дітей. Б. Пінчевська та І. Мелешкіна продемонстрували творчість єврейської інтелігенції в Західній Україні. На їх погляд, креативні художники і корифеї театрів були незрівнянними у своїй справі й мали високий авторитет в Європі.