Трихінельоз – досить поширене паразитарне захворювання. Особливе значення воно має тому, що може спричиняти тяжкі наслідки, аж до летальних випадків.
Саме трихінельоз свиней став причиною заборони вживання в їжу свинини у мусульман і в країнах Близького Сходу. Захворювання поширене у всіх регіонах планети.
Більш детально про нього розповіла Лариса Коток, лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький районний відділ Державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України»:
«В основному трихінельоз вражає м`ясоїдних тварин – кабанів, ведмедів, лисиць, шакалів, хутрових звірів. Але трапляються випадки, коли паразитів виявляють і в м`ясі лосів, бобрів, коней, які є травоїдними. Збудником захворювання є трихінели (Trichinella spiralis). Дорослі особини паразитів живуть в кишечнику тварин, а їх личинки – у м'язах. При попаданні в організм личинки трихінел проникають в м'язи. Їх “улюблені” місця: м'язи язика, стравоходу, черевні, шийні, міжреберні. Через 15-20 днів личинки скручуються у спіральки. Через 1-1,5 місяця спіралька личинки починає капсулюватись. У такому стані в м'язах тварин личинки трихінел зберігають свою життєздатність роками, аж до смерті тварини.
В кінці 1975 – на початку 1976 років в Італії і Франції спалахнула епідемія трихінельозу через вживання в їжу інфікованого м'яса коней.
Останнім часом стало дуже популярним м'ясо бобрів, можна навіть сказати “модним”. Але ж бобер може і хворіти, і бути носієм личинок цього грізного захворювання.
У домашніх свиней так і в диких кабанів, ця хвороба діагностується найчастіше.
Люди найчастіше хворіють на трихінельоз лише при вживанні в їжу свинини, м'яса дикого кабана, коней, зараженого личинками трихінел і яке не пройшло термічну обробку. Слід пам'ятати, що соління, копчення, в'ялення, маринування м'яса не знищує личинки гельмінтів, а при виморожуванні вони гинуть тільки через 29-35 годин при мінус 50-70°С.
Перші ознаки захворюванняв людини проявляються, як правило, на 4-6 день зараження. Для захворювання характерні: підйом температури від 37до 40°С, слабко виражені м`язові болі, набряк обличчя, головний біль, висип.
При трихінельозі страждають всі органи і системи людини: серце, легені, печінка, головний мозок. При несвоєчасно розпочатому лікуванні можливий летальний результат.
Діагностується трихінельоз по характерному перебігу захворювання, епідеміологічному анамнезу та імуноферментному аналізу сироватки крові на виявлення антитіл до трихінел. Любителям шашликів, баликів, корейки, солонини і строганини, сирокопчених ковбас і сосисок слід пам`ятати, що на око не можна визначити, чи містить м`ясо личинки трихінел.
Тільки завдяки чіткому контролю при виборі м'яса, дотриманню правил його обробки і приготування м'ясні делікатеси будуть не тільки смачними, а й безпечними.
Особиста профілактика трихінельозу полягає в тому, щоб вживати в їжу тільки обстежене на трихінельоз м’ясо свиней і диких тварин. Не можна купувати м’ясо цих тварин або м’ясопродукти на стихійних ринках без довідки ветсанекспертизи. При підозрі на трихінельоз для повної гарантії безпечності м’ясо повинно піддаватися тривалій термічній обробці (не менше 2,5 години) при товщині шматка м’яса не більше 8 см.
Станом на 14 жовтня 2022 року по Дніпропетровській області зафіксовано неблагополучну територію мисливських угідь Васильківського району, де зафіксовано випадки трихінельозу диких свиней.
Бережіть своє здоров’я, своїх рідних та близьких людей. Не купуйте м’ясо в місцях несанкціонованої торгівлі.
новини Кривий Ріг LIFE