Літо в зеніті. Висока температура води у водоймах прискорює процеси розпаду органічних та хімічних речовин у водному середовищі і може підвищувати вміст двоокису вуглецю, сульфатів та інших хімічних сполук, що призводить до зниження рівня розчиненого кисню у воді.
Про це розповіли в Державному агентстві меліорації та рибного господарства України.
Риби, як і усі живі організми, дихають киснем, більша частина якого надходить у воду з повітря. Рівень кисню у воді для нормальної життєдіяльності риб має бути не меншим 4 мг/л. За кисневого голодування у риб бліднуть зябра і слизові оболонки рота, мутніють очі. При критичній нестачі кисню вони «засинають», а потім гинуть. Масовість цього явища свідчить про так звану задуху.
Задусі сприяє стійка штильова погода, що зупиняє вертикальне переміщення водяних шарів, а кисень у придонних шарах поглинається відмираючими органічними рештками.
Водночас гідробіологічному стану водойм шкодить їх літнє «цвітіння», що виникає зі збільшенням кількості синьо-зелених водоростей. Відмираюча біомаса водоростей біологічно забруднює і погіршує якість води з дефіцитом розчиненого кисню. При сильному цвітінні синьо-зелених водоростей їх можна знищити, рівномірно обприскуючи водойми мідним купоросом.
До масової загибелі риби призводить і скидання промислових стоків, побутових відходів або потрапляння застійної води з великою кількістю органічних речовин і продуктів гниття, що відбирають у процесі окислення з води кисень.
При виявленні дефіциту кисню у воді потрібна негайна аерація, зокрема, через перелопачування води підвісними моторами або компресорами, які нагнітають повітря у воду. При можливості також варто збільшити проточність води.
Для профілактики літніх явищ задухи обкошують зайву надводну рослинність, а для зменшення кількості водоростей – зариблюють водойми рослиноїдними видами риб (товстолобом, білим амуром та ін.). Запобіжним заходом літнього замору риб є й обробка водойми негашеним вапном.
Закликаємо громадян бути небайдужими і при виявленні ознак задухи риби на водоймах невідкладно повідомляти на всеукраїнську безкоштовну «гарячу лінію» Держрибагентства: 0 (800) 50-52-50.