7 лютого в Музеї культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» відбулася презентація книги «Неизвестное Криворожье: странички еврейской истории», авторами якої є Михайло Мармер, власник Музею, та Світлана Піддубна, директор закладу.
Творці книги довго і плідно працювали над виданням, адже давно прагнули показати унікальність історії Криворіжжя, у якій гармонійно поєднуються елементи української і єврейської культури.
Аби поспілкуватися з авторами та отримати книгу особисто, захід відвідали не лише жителі міста, а й висококваліфіковані спеціалісти іудаїки з Києва.
Вступне слово надали Лірону Едері, головному рабину Кривого Рогу. Він наголосив, що будучи громадянином Ізраїлю, відчуває себе в місті абсолютно комфортно, адже у Кривому Розі збережені єврейські традиції, які чудово поєднуються з українським національним колоритом. Рабин відмітив, що книга не просто розповідає про історичні події, вона несе пам’ять для майбутніх поколінь.
Після цього із словами вдячності за великий внесок у розвиток регіональної історії виступив Володимир Соколовський, засновник фонду «Громадська ініціатива мешканців Кривбасу». Володимир Петрович підкреслив, що нова книга є збагаченням спільних культурних цінностей криворіжців.
Далі слово було надано авторам. Михайло Мармер висловив слова подяки всім присутнім, які з повагою ставляться до нашого спільного минулого і розуміють користь та перспективи розвитку громадян однієї країни.
Світлана Піддубна розкрила кілька «закулісних» таємниць про процес створення книги, вказала на особливості, які було висвітлено в змісті та їх поєднання в контексті розвитку української сучасної історичної думки. Директор Музею познайомила аудиторію із присутніми на заході героями книги, що були свідками описаних подій.
Петро Веропотвелян, заслужений лікар України, розповів гіркі спогади про Голокост, і закликав до свідомості всіх, аби такий жах більше не повторився.
Безумовно, на презентації була важлива і думка експертів. Світлана Платна, науковий працівник Київського Музею коштовностей відзначила професіоналізм в обробці джерельної бази, що лежить в основі книги, а також наголосила на унікальності артефактів, які показують збереження традицій іудеїв у регіоні. До оцінки книги приєдналися викладачі Криворізького державного педагогічного університету: Ю.І. Чирва (технічний редактор видання), кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії, та В.О. Вєтохіна, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії, які зауважили, що книга цілком претендує не лише на публіцистичний стиль, а й на ґрунтовний історичний.
Після гарних промов і слів вдячності всім запрошеним були подаровані книги з автографами та найкращими побажаннями від авторів.
Презентація мала важливе значення для активного життя нашого міста, адже не лише до регіональної історії внесено ще один важливий компонент. Відтепер широке коло читачів розкриє для себе красиві і сумні таємниці минулого, творцями яких є їхні земляки.