Суть діяльності трьох ділків, які на початку війни назвалися волонтерами та відкрили збір коштів, зводився до примітивної комерції: на людські фінансові пожертви закупити за кордоном автомобілі ніби для військових, а потім виставити ці машини на OLX.
3 липня у Довгинцівському суді було винесено вирок для трьох офіційно безробітних жителів Кривого Рогу – двох жінок і чоловіка, яких звинувачували у вчиненні злочину за ч.3 ст.201-2 КК України – незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
Про це повідомляється у ЄДР судових рішень.
Діяла група зловмисників з червня 2022 до лютого 2023 року. Одна з «волонтерок» знаходила машини за кордоном, чоловік – переганяв їх через кордон, а ще одна «активістка» займалася продажом. За цей час через Волинську митницю Держмитслужби України ввезли як гуманітарну допомогу транспортні засоби:
- Mercedes E200 (2008) по зверненню благодійної організації «Благодійний Фонд Фонд Руху Добра і Благодії»;
- Nissan X-Trail (2003) по зверненню благодійної організації «Українська Студентська Ліга»;
- Kia Sorenta (2003) по зверненню благодійної організації «Українська Студентська Ліга»;
- Nissan X-Trail (2002) по зверненню благодійної організації «Українська Студентська Ліга»;
- Toyota RAV4 (2002) по зверненню ГО «Спілка підприємців теле- та кіноіндустрії»;
- Renault Master (1999) по зверненню ГО «Спілка підприємців теле- та кіноіндустрії».
Як тільки автомобіль з оформленими документами виїжджав з митниці, на платформі OLX з’являлося оголошення про його продаж. Варто зазначити, що шахраї намагалися максимально надати куплі-продажу гумдопомоги якогось легального характеру, а тому від покупців авто вимагали військовий квиток і підписання акту приймання-передачі адресної благодійної допомоги військовослужбовцем ЗСУ.
Пошук потенційних покупців, переговори та всі справи вели за допомогою месенджерів Telegram, Viber, WhatsApp.
Так, 8 березня 2023 року псевдоволонтери отримали від потенційного покупця підписаний документ про безплатну передажу автівки на потреби ЗСУ, а також і гроші за машину у сумі 4 250 євро, що в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на той час становило 165 806,10 гривень.
Таким чином підсудним вдалося продати 6 машин і отримати 545 258,90 гривень незаконного збагачення.
У ході судових розглядів громадяни повністю визнали свою провину й підписали угоду про визнання винуватості. Їх злочини у період воєнного стану відноситься до категорії тяжких і відповідальність за законом у вигляді 5 років позбавлення волі.
Проте на підставі ст.75 КК України усіх трьох осіб було звільнено від відбування покарання з випробуванням і встановлено іспитовий строк 1 (один) рік. Також суд зобов’язав їх сплатити на користь держави витрати за проведення експертиз по 1 711 гривень 12 копійок з кожного.
новини Кривий Ріг LIFE