Всі новини про життя міста

Відома криворізька лікарка зіткнулася зі скорлатиною (фото)

Лікарка-інфекціоністка Світлана Куніцина розповіла про випадок, з яким вона зіткнулася нещодавно на практиці у клініці МЕДІКОМ КРИВБАС:

"Друзі, сьогодні я хочу нагадати вам про скарлатину.

Ця "дитяча інфекція" зустричається не так часто, як, наприклад, вітряна віспа, але її перебіг зазвичай не такий легкий, як прийнято вважати характерним для дитячих інфекцій.

Нещодавно у мене на прийомі була дівчинка 16 років з типовою, я б сказала, "красивою" скарлатиною. Про такі випадки ми говоримо – Як у книжці.

Захворіла вона гостро – висока температура тіла, сильний біль у горлі, висип на шкірі.

При огляді я побачила всі ознаки скарлатини:
– температурна реакція – під час огляду t = 39,7;
– яскрава гнійна ангина;

– характерний вигляд язика (да-да, не дивуйтесь) ;

– типовий висип на шкірі з усіма характерними різами;

– інтоксикаційний синдром – виражена слабкість, блювота, діарея; після в/м ін'єкції жарознижуючого препарату дівчинка заснула прямо в мене у кабінеті.

Мною било призначено відповідне обстеження і лікування, в тому числі в/в крапельні інфузії (з урахуванням інтоксикації). 

А тепер я розповім про цю хворобу.
Скарлатина — гостре інфекційне захворювання, яке проявляється інтоксикацією, гнійним ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним висипом.
На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1–9 років.
Збудник —  стрептокок.
Джерело інфекції — хвора людина чи бактеріоносій.

Шлях передавання — повітряно-краплинний. Краплі формуються під час кашлю, чхання і навіть розмови хворого. Вони розлітаються на 0,5–1,5 м від інфікованої людини. «Вхідними воротами» інфекції є ротоглоткові мигдалики.

Захворюваність на скарлатину повсюдна, але у країнах з помірно холодним і вологим кліматом частіше. Кількість хворих збільшується восени і взимку.

Інкубаційний період недуги триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів.
У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна, на мигдалинах можливий біло-жовтий наліт.

Язик спочатку має біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками — так званий малиновий язик.

Зазвичай через добу після початку захворювання на шкірі хворого виникає характерний висип. На почервонілому  тлі шкіри видно дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні.

Висип здебільшого в нижній частині живота, паховій зоні, утворюють так званий трикутник Філатова нижній.
Також висип на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок.

Він триває від 2 до 6 днів, потім блідне і покривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, великими пластами. Що яскравішим і ряснішим був висип, то більше виражене лущення. У середньому лущення триває 2-3 тижні.

Попри загальне почервоніння обличчя, підборіддя і шкіра над верхньою губою залишаються блідими — утворюють так званий носогубний трикутник Філатова верхній.

Ділянка суглобового згину набуває яскраво-червоного забарвлення, нерідко з невеликими крововиливами, так званий симптом Пастіа.

Захворювання може мати легкий, середній чи важкий перебіг.

За легкої форми симптоми інтоксикації організму слабо виражені, блювота відсутня, ангіна незначна (має катаральний характер). Висип типовий, інколи блідий.

Під час середньоважкої форми всі описані симптоми скарлатини виражені сильніше. Температура підвищується до 39 °С. Ускладнення зустрічаються частіше, ніж за легкої форми.

У разі важкої токсичної форми початок хвороби супроводжують висока температура, блювота, інколи діарея, виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання у людини виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний.
Діагноз ґрунтується на епідеміологічних даних, характерній клінічній картині та лабораторних дослідженнях. Для лікування скарлатини лікар призначає курс антибіотиків.

Профілактика захворювання полягає у ранньому виявленні та ізоляції джерела інфекції. Хворим на скарлатину слід перебувати в ізоляції 10 днів, якщо перебіг захворювання легкий і без ускладнень. Після цього терміну їм ще 12 днів не можна відвідувати місця великого скупчення людей: школи, офіси, тощо. Тож ізоляція триває протягом мінімум 3 тижнів.

До загальних профілактичних заходів належать:
– харчування, багате на вітаміни;
– провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебувають діти і дорослі;
– дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;
– загартовування та заняття спортом;
– лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).

Хочу сказати про висип у моєї пацієнтки. Якщо ви прочитали, як він виглядає, то я підтверджу типовий вид цього висипу:
1. Почервонілий фон шкіри.
2. Рясні, дрібні елементи, так звані точкові.
3. Локалізація – живіт, бокові поверхні тулоба, згінальні поверхні кінцівок.
4. Позитивний симптом Пастія, наявні верхний та нижній трикутники Філатова. 

На цей час дівчинка отримує лікування, а я чекаю її на контрольний прийом з надією, що в неї обов`язково все буде добре".

 

новини Кривий Ріг LIFE

Підписуйтесь на нас

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі

Powered by WordPress