Відповідну ініціативу направили на розгляд оборонного комітету Верховної Ради. Щоб зміни запрацювали, законопроєкт мають ухвалити в цілому, а потім – підписати президент.
Законодавчу колізію пояснюють аналітики Центру спільних дій. В березні 2024 року скасовано статус “обмежено придатного” до військової служби. Через плутанину в термінах і прогалини в законодавстві чоловіки віком до 25 років, які через стан здоровʼя були “обмежено придатними” у воєнний час, одразу отримали статус військовозобовʼязаних і не отримали механізмів відстрочки. При цьому їхніх однолітків, які не мали проблем зі здоровʼям, ці зміни не торкнулися.
“Згідно з законом про мобілізацію, військовозобовʼязаними є чоловіки після 25 років. Молодші цього віку є призовниками і мають відстрочку. Проте коли людина до 25 років, яка раніше мала статус “обмежено придатного”, приходила ставати на облік, їй давали статус військовозобовʼязаного, а не призовника (як це має бути). Через це тепер їх могли мобілізувати”, – пояснює Оксана Заболотна, керівниця напрямку моніторингу та аналізу рішень Центру спільних дій.
Експертка зауважує, що парламент змушений був відреагувати на правову колізію, адже ТЦК за новими мобілізаційними правилами почали залучати до війська молодих людей, які не досягли 25-річного віку. До того ж, ці хлопці не проходили строкову службу, не вчилися на воєнній кафедрі та не пройшли базову загальновійськову підготовку у вишах (а вона запрацює з 1 вересня 2025 року).
Також, якщо законопроєкт ухвалять, військовослужбовці до 25 років, яких мобілізували через законодавчу прогалину, зможуть звільнитися в запас або продовжити службу за власним бажанням.
Хто ще матиме право на відстрочку відповідно до закону про мобілізацію, детально пояснює аналітикиня Оксана Заболотна за посиланням.