Непомітний вбивця: без кольору, запаху та смаку. Чадний газ найчастіше виходить на «полювання» взимку.
Чим саме він небезпечний для людини та як вберегтися від отруєння, під час брифінгу у Дніпропетровській ОВА порадили фахівці.
За словами завідувача Центру по лікуванню гострих отруєнь Олександра Михайленка, чадний газ впливає на кровоносну систему організму. Кров втрачає здатність переносити кисень. Організм швидко починає відчувати його нестачу.
Ступінь отруєння залежить від концентрації чадного газу. А ще часу, протягом якого людина його вдихала.
«З початку опалювального сезону до нашого відділення з отруєнням чадним газом потрапило понад 40 пацієнтів. Серед симптомів головний біль, слабкість, відчуття втоми, нудота, прискорене дихання, запаморочення, сплутана свідомість», – зазначив Олександр Михайленко.
Він додав, що найнебезпечніша – гіпоксія. Це сильний дефіцит кисню, який може призвести до незворотних пошкоджень мозку, серця або легень.
Аби надати першу допомогу, постраждалого потрібно винести на вулицю та викликати швидку. Під голову можна покласти подушку або згорнуту ковдру. А ще розстібнути тугий одяг.
«Небезпечні сполуки, які утворюються в організмі людини при отруєнні чадним газом, нестійкі. На свіжому повітрі вони швидко розпадаються», – пояснив Олександр Михайленко.
Чадний газ можуть виділяти дров’яні, газові, вугільні печі та каміни. А ще двигуни внутрішнього згорання. Наприклад, бензинові або дизельні генератори. Їх необхідно встановлювати лише на вулиці.
Аби уберегтися від отруєння, потрібно регулярно перевіряти вентиляційні канали та димоходи. Провітрювати приміщення. Можна встановити спеціальний прилад для визначення концентрації чадного газу.
«Не можна залишати ввімкнені газові прилади без нагляду. А також каміни та буржуйки. Для обігріву приміщення дозволяється використовувати лише призначені для цього прилади. Наприклад, заборонено обігрівати квартиру газовою плитою. Обережними варто бути й з туристичними пальниками», – сказав головний інспектор відділу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Сергій Качан.
При найменших підозрах на отруєння чадним газом необхідно вимкнути усі прилади, які можуть його виділяти. Відкрити вікна та впустити повітря у приміщення. Викликати аварійну газову службу 104 або рятувальників за номером 101.
новини Кривий Ріг LIFE