asd

Всі новини про життя міста

Які тварини з Червоної книги України мешкають на Криворіжжі? (фото)

Територія Криворіжжя розташована в зоні центрального Правобережного степу. Через діяльність людини тут значно зменшилась кількість тварин, що живуть у степу. Але в той же час будівництво водосховищ на річках Саксагань та Інгулець створило умови для збагачення фауни водно-болотної зони.

Через процеси утворення штучних лісосмуг та лісів значно поширенішими стали і лісові види тварин. Дуже часто можна зустріти тварин, що занесені до Червоної книги України, таке нерідко трапляється і в центрі самого Кривого Рогу. Хоча місто і промислове, але на його території багато зелених насаджень, тому тваринки час від часу відвідують мешканців, а інколи і знаходять постійні місця для здобутку їжі.

Деталі на kryvyi-rih.name.

Багатство річок Криворіжжя

На території як Кривого Рогу, так і всього Криворіжжя рибна фауна досить багата. Промисловий характер міста дає про себе знати, адже домівкою для тварин часто стають покинуті підприємства та джерела видобутку корисних копалин.  Велика кількість видів риби зустрічається у затоплених кар’єрах. У каналі Дніпро-Кривий Ріг, на півдні території можна інколи побачити рибу під назвою ялець звичайний, що перебуває ближче до берега з піщаним ґрунтом. Даний вид занесений до Червоної книги України. Також серед таких рідкісних риб на території Криворіжжя поширені карась звичайний (золотий), марена дніпровська та мінога українська. Останні два види зустрічаються вкрай рідко і зазвичай поодинці. 

Марена дніпровська. Фото: Вікіпедія

Окрім риб в нашому регіоні існують унікальні види плазунів та інших водних мешканців. Прикладом може слугувати видра річкова. Вид є близьким до загрозливого зникнення, тому полювання на цих тварин дозволяється тільки під час сезону на хутрових звірів та за умови наявності ліцензії. Поблизу водойм можна зустріти полоза жовточеревого, зареєстровані випадки його поширення у затоплених кар’єрах Кривого Рогу та кам’янистій місцевості.

Дивовижний світ комах

Деякі види комах найбільш поширені у степовій зоні, де зосереджені квіткові насадження. Здобиччю для колекціонерів може стати джміль пахучий, що зустрічається дуже рідко. На межі зникнення перебувають джміль моховий та бражник скабіозовий. В рідколіссях, полях та городах зустрічаються такі види, як: бражник мертва голова, бражник дубовий та бражник прозерпіна. Лялечки зимують у ґрунті, а тому у холодний період часто гинуть. Їх зникненню також сприяє господарча діяльність людини, а зокрема застосування пестицидів та випалювання трав.

Жук-олень. Фото: Кривий Ріг LIFE

У Кривому Розі поширеним є явище розповсюдження жука-оленя. Напевно, кожен з нас зустрічав їх хоча б раз у житті. Справа в тому, що ці комахи досить сильно реагують на світло, вони летять на яскраві вивіски магазинів, тому їх часто зустрічають саме у центральних районах міста. Але сумним є те, що вони можуть вдаритися об частину будівлі і довгий час приходити до тями на тротуарі. Люди ненароком наступають на них. Працівники довкілля закликають людей до обережності, особливо в теплий сезон року. Жуки не несуть шкоди людині, вони є санітарами природи, беруть участь у переробці гнилого листя та деревини. Вид є зникаючим і занесений до Червоної книги України, тому шкода, коли люди вбивають цих комах спеціально.

Дозорець-імператор. Фото: Вікіпедія

Досить цікаво під час прогулянки або по дорозі на роботу спостерігати за метеликами, що прилітають в наше місто. У парки часто залітають мнемозина, зегрис Евфема та клімена. Останній з них інколи зовсім непомітний, адже перебуває на деревах і зливається за кольором. Більшість зникаючих комах можна побачити у Криворізькому ботанічному саду. Він знаходиться біля виїзду з міста, а тому тут у видів є більше можливостей потрапити з полів та лісосмуг, розташованих поряд. Працівники саду стверджують, що тут знаходяться не тільки метелики, але й інші цікаві види. Наприклад, вусач великий дубовий, вусач-червонокрил Келлера, дозорець-імператор (зазвичай біля річки), красотіл пахучий та інші.

Степові рідкісні тварини

Так як більшість території Криворіжжя перебуває у зоні степів та чагарників, то тварин цієї місцевості відповідно також найбільше. Але через активну діяльність людини та урбанізацію рідкісні види заносять до Червоної книги все частіше. Перше, що приходить на думку при слові степ – це гризуни. Часто можна зустріти хом’ячка сірого або сліпачка степового, особини інколи перебувають і в самому місті. А строкатка степова є зникаючою, їх чисельність налічує всього 1% від інших видів дрібних ссавців. Вони стають їжею для сов та інших птахів, а також страждають від випалювання людиною трав та скорочення місць їхнього проживання. Полюють на менших за розміром гризунів тхір степовий та горностай. Якщо останній віддає перевагу зволоженим ділянкам, то тхір живе у степу та часто полюбляє відбирати нори інших впольованих тваринок.

Сліпачок степовий. Фото: Вікіпедія

У степах досить часто можна натрапити на плазунів, мешканці Кривого Рогу стверджують, що навіть бачили тварин Червоної книги України на власних присадибних ділянках.  Такими є полоз сарматський та гадюка степова. Часто найбільш очевидною причиною зникнення цих видів є саме люди та їх господарська діяльність.

Зникаючі птахи

Рідкісними є більшість хижих птахів, хоча вони й самі знищують деяких червонокнижних тварин. Переважна більшість з них мешкають у степовій зоні, де мають широку платформу для полювання. Шуліка чорний, балабан та сова болотяна є саме такими представниками. А от лунь польовий, змієїд та канюк степовий перебувають на межі зникнення. В природі часто відбувається так, що сьогодні полюєш ти, а завтра можуть вполювати тебе. Однією з основних причин їх зникнення є відстріл цих птахів. У степу оселився і журавель степовий, на відміну від інших він не є хижою пташкою. Продуктами його харчування можуть стати трав’янисті рослини, їх зерна та квіти, інколи деякі безхребетні (клопи, жуки).  Це рідкісний вид Криворіжжя.

Багато зникаючих птахів оселяються на водних об’єктах. Перелітні птахи виду коловодник ставковий мешкають у заплавних луках та невеликих річках. На Криворіжжі зустрічаються тільки поодинокі особини. Живляться вони зазвичай комахами, молюсками та водяними кліщами. На прісних водоймах у березні-квітні з’являється перелітний птах косар. Він має досить цікаву плоску форму тіла, що розширюється наприкінці та довгий дзьоб, що дозволяє йому харчуватися дрібною рибою, земноводними та безхребетними. На кущах або заломах дерев влаштовує гнізда і вже наприкінці травня вилуплюються від двох до п’яти пташенят. На більших водоймах перебувають савка та пухівка. Причинами скорочення їх популяції на території регіону стають незаконне полювання, потрапляння до риболовних сіток та зменшення площ для гніздування.

Сиворакша. Фото: Вікіпедія

На території Криворіжжя залишилось досить мало лісів та лісосмуг, тому види лісових птахів взагалі тут майже не з’являються. Близьким до зникаючого є охоронний статус сиворакші. Ця пташка занесена до Червоної книги України. Може мешкати у степу або переважніше лісостепу,  деякі дослідники говорять про невеличку популяцію у нашому регіоні. Пташка має незвичайний вигляд, гарний перехід кольорів та цікаву структуру тіла. Однак представники цього виду зазнають винищення через застосування отрутохімікатів, полювання хижаків та браконьєрство.

Джерело: kryvyi-rih.name

Підписуйтесь на нас

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі