asd

Всі новини про життя міста

Загадкове вбивство мільйонерки з Кривого Рогу 19-20 століття – Олени Вірабової

Жителям Кривого Рогу дуже добре відомий історичний район міста – Верабово. У 21 столітті Верабово є невеликим житловим масивом у Покровському районі Кривого Рогу. Він розміщується на правому березі річки Саксагань та межує із селом Веселий Кут. У цьому районі Кривого Рогу знаходиться лише 18 вулиць на яких проживає до 800 криворіжців. Але мало хто знає історію цих земель і звідки походить назва Вірабово.

Деталі розповіли на kryvyi-rih-yes.com.ua.

Історія селища Верабове

Фото: “Криворізька старовина”. Робоче селище Ростківського рудника на станції “Вечірній Кут”. Вид на Свято-Миколаївську церкву (1902-1963). Фотографія початку 20 століття. Автор: Едуард Карлович Фукс.

Назва селища Верабове походить від прізвища чоловіка поміщиці – лікаря російської армії Георгія Вірабова. Сім’я Вірабових проживала на цих землях наприкінці 19 століття і на початку 20 століття. Селище було закладено цих землях ще наприкінці 19 століття. В основному воно складалося з бараків і землянок, які були хаотично збудовані по всьому селищу. У 1902 році коштом поміщиці Вірбової там була відкрита красива Вечірньокутська Свято-Миколаївська церква. Вона не пошкодувала коштів на будівництво. Але 1917 року на Вірабову було скоєно замах. Вбивці хотіли заволодіти її статком.

Як сталося вбивство Вірабової?

Про вбивство Вірабової писали у “Верхньодніпровській народній” газеті №19 від 13 жовтня 1917 року. Зокрема, там зі слів службовців Вірабової описували перебіг подій. Вбивство Вірабової сталося в ніч проти 1 жовтня 1917 року. Тієї ночі Олена Вірабова була з пристулою Анастасією, а за будинком стежили два сторожа. Чоловіка та сина Вірабової цього дня вдома не було. Так як її чоловік служив лікарем в армії, а її син служив у лавах французької армії.

Фото: “Криворізька старовина”. Лікар російської армії Георгій Вірабов, чоловік криворізької дворянки-землевласниці Олена Ростковської (Вірабової).

Охорони для будинку було недостатньо. Сторожа стежили за периметром, але вони не мали будь-якої зброї для захисту від нападу. Її відібрали представники Ради робітничих та солдатських депутатів незадовго до цього.

Перед вбивством 30 вересня 1917 року Вірабова як завжди виконала всі свої робочі справи і лягла спати о десятій годині вечора. Приблизно через дві години після того, як Вірабова лягла спати, сторожа почули недалеко від будинку гавкіт собак. Два сторожі попрямували до них, щоб з’ясувати, в чому справа, але були оточені 5 грабіжниками. Троє з них були одягнені у солдатську форму, а двоє були цивільними. Вони приставили револьвери до чола сторожів і сказали мовчати. Після цього сторожів зв’язали та змусили їх підійти до вікна покоївки і попросити її вийти під приводом, що надійшов лист від пана. Коли прислуга вийшла до дверей, на неї одразу накинулися зловмисники, а потім при спробі втечі її вбили ударами тесака. При цьому залишаються невідомими деталі вбивства мільйонерки Вірабової.

Слід зазначити, що при огляді маєтку Вірабової було встановлено, що зловмисники дуже добре знали, де зберігаються всі заощадження та цінні речі поміщиці. Оскільки з численних шаф, що знаходилися у будинку Вірабової, грабіжники відкрили саме ті, в яких вона зберігала заощадження, а інші навіть не перевіряли. Грабіжники повністю розгромили дзеркальну шафу Вірабової, у якій вона зберігала гроші. Крім того, вони знали, де поміщиця зберігає від нього ключ. Окрім шафи, зловмисники розгромили шифоньєрку, в якій Вірабова зберігала свої діаманти.

Після того, як зловмисники покинули маєток Вірабової, зв’язані сторожа попрямували на кухню, де їм колишня покоївка Фекла допомогла розв’язати мотузки. Слідство встановило, що це були зовсім не мотузки, а саморобна бичівка та якийсь шнурок, який легко можна було розірвати.

Крім цього, розповідь двох сторожів про гавкіт собак не підтвердилася. На території маєтку Вірабової знаходилося 11 собак і ніхто інший більше гавкіт не чув. Підозріла була і колишня покоївка поміщиці Вірбової – Фекла. Увечері перед убивством Вірабової – 30 вересня 1917 року один із синів сторожів відвідував покоївку Феклу. Коли на Вірабову було скоєно замах, цей юнак кудись зник, а потім знову з’явився разом із покоївкою Феклою. Очевидно вони були коханцями.

Виходячи зі свідчень старих прикажчика та кучера, вбивство поміщиці Вірабової було скоєно саме двома сторожами поміщиці Верабової, а також сином одного з них та його коханкою – колишньої покоївки Вірабової – Феклою.

Матеріали статті були підготовлені на основі даних, взятих з історичної групи “Криворізька старовина”.

Фото “Криворізька старовина”. Залізнична станція “Вечірній Кут”, 1916 рік. Поруч із рудничним паротягом стоїть адміністрація Ростковської копальні та залізничники. Жінка на фото, можливо, – Олена Вірабова. Автор фотографії – бухгалтер станції Дмитро Якович Федоров.

Джерело: kryvyi-rih-yes.com.ua

Підписуйтесь на нас

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Останні записи