Захворювання, що передаються статевим шляхом, — це група інфекцій, зараження якими найчастіше відбувається під час незахищеного статевого акту. Крім небажаної вагітності, саме ці хвороби є причиною для обов’язкового використання бар’єрних засобів контрацепції (тобто презервативів).
Однією з основних їх особливостей вважається висока контагіозність. Статевий акт з інфікованим партнером без захисту практично завжди призводить до зараження. Так передаються гонорея, хламідіоз, сифіліс та інші патології з цієї групи.
У зв’язку з цим рекомендується періодично проходити діагностику, якщо ви змінили партнера або маєте сумніви у власному здоров’ї. Ви можете звернутися до приватної лабораторії (наприклад, до Ескулаба) та пройти профілактичне обстеження. Якщо буде виявлено відхилення, ви зможете з отриманими результатами аналізів відвідати спеціаліста.
Які бувають інфекції, що передаються статевим шляхом
До цієї групи входить безліч інфекцій. Найчастіше маються на увазі:
- Сифіліс. Венеричне захворювання, яке здатне вражати практично всі системи органів, не лише репродуктивну. Протікає в кілька стадій, лікується антибіотиками, проте у випадках, коли захворювання було запущено, може призвести до смерті.
- Гонорея. Клінічно найяскравіше проявляється у чоловіків, викликаючи печіння та біль під час сечовипускання, характерні виділення з уретри. У жінок може не виявлятися взагалі, але часто негативно впливає на фертильність.
- Хламідіоз. Одна з найпоширеніших інфекцій, у жінок може призводити до безпліддя та спайкового процесу у трубах.
- Трихомоніаз. Провокує активну клінічну картину, супроводжується пінистими виділеннями, «рибним» запахом, печінням у ділянці геніталій.
- Генітальний герпес. Викликається вірусом простого герпесу. На статевих органах можуть з’являтися виразки, проте іноді хвороба протікає безсимптомно та може поширюватись на інші системи.
- ВІЛ. Невиліковна інфекція, яка потребує постійної терапії. Після переходу до стадії СНІДу призводить до смерті хворого.
- Гепатит В. Вірусна інфекція, яка вражає тканину печінки. Може також передаватись із кров’ю.
- Вірус папіломи людини. Можуть з’являтися папіломи і аногенітальні бородавки, що сверблять і періодично ускладнюються незначною кровотечею.
Перелічені хвороби можуть вражати як чоловіків, і жінок. Найнадійніший спосіб боротьби з ними — це профілактика.
Як лікувати захворювання, що передаються статевим шляхом
Метод лікування відрізняється залежно від етіології хвороби:
- сифіліс, гонорея, хламідіоз та трихомоніаз — вимагають призначення антибактеріальної терапії;
- генітальний герпес та гепатит В — противірусних препаратів.
ВІЛ-інфекція довічно вимагає антиретровірусної терапії, оскільки без неї швидко настає летальний кінець. Гепатит В — це хвороба, проти якої розроблена вакцина, тому не варто нехтувати такими методами профілактики.