2005 року Генеральна асамблея ООН ухвалила Резолюцію № 60/7, в якій проголосила 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. Документ наголосив на важливості освітньої та просвітницької роботи для того, щоб засвоїти уроки Шоа, запобігти проявам ненависті, фанатизму, расизму та упереджень у майбутньому.
Про це нагадали у криворізькому Музей Михайла Мармера.
З нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту 26 січня у Києві відбувся XVII круглий стіл «Українське суспільство та пам’ять про Голокост: досвід сучасної війни проти України». Організатором події традиційно був Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Goethe-Institut в Україні, House of Europe, єврейської громади м. Дюссельдорф, Української асоціації юдаїки та магісторської програми з юдаїки Національного університету «Києво-Могилянська академія».
Значний для українського суспільства захід вітали представники шанованих інституцій: Анатолій Подольський, к.і.н., директор Українського центру вивчення історії Голокосту (м. Київ); Мартін Єгер, Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні; Фабіан Мюльталер, директор Goethe-Institut в Україні (м. Берлін); Антон Дробович, к.ф.н., голова Українського інституту національної пам’яті (м. Київ); Маттіас Ріхтер, керівник проекту «Вчимося пам’ятати», представник єврейської громади (м. Дюссельдорф); Олексій Хамрай, д.ф.н., керівник магістерської програми з юдаїки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (м. Київ); Віталій Чорноіваненко, к.і.н., старший науковий співробітник відділу фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського, президент Української асоціації юдаїки (м. Київ).
Робота високого форуму була представлена двома сесіями: «Вища школа та виклики у викладанні історії Голокосту під час війни», «Пам’ять і досвід війни, що триває», у яких взяли участь і криворіжці.
Роман Шляхтич, к.і.н., доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Державного університету економіки і технологій, у виступі «Викладання курсів та тем у вищій школі, пов’язаних з історією Голокосту: проблеми та перспективи (на прикладі Державного університету економіки і технологій) говорив про можливості і проблеми вищих навчальних закладів у контексті викладання історії Катастрофи.
Світлана Піддубна, директорка Музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера», голова Правління Громадської організації «КЕТЕР», озвучуючи тему «Сучасні виклики музеям в умовах повномасштабної російсько-української війни та збереження пам’яті про Голокост на прикладі діяльності Музею Михайла Мармера» поділилася досвідом роботи Криворізького єврейського музею у реаліях сьогодення.
Обговоривши діяльність причетних до вивчення історії Шоа інституцій, та проаналізувавши прорахунки попередніх проектів й програм меморіалізації пам’яті про єврейську трагедію, XVII Круглий стіл «Українське суспільство і пам’ять про Голокост: досвід сучасної війни проти України» завершив роботу, окресливши майбутні завдання для формування колективної пам’яті, сприяюнню комеморації історії Катастрофи, історичної правди на тлі минулого українського суспільства.