Літо у розпалі, погода тішить сонячними днями, вода у водоймах нагрілася до комфортної температури. Наступна інформація від ГО «Рух без меж» не дасть вашому відпочинку стати трагедією.
Що таке «травма пірнальника»?
Травма хребта і спинного мозку серед усіх інших епізодів загального травматизму становить 3 випадки на 100 тисяч населення. Зрозуміло, що пік нещасть на воді припадає на літо. І страшно, що найчастіше таке стається з молодими хлопцями (15-34 роки), у яких є сім’ї з малими дітьми чи вагітними жінками. Так трагедія однієї особи перетворюється на трагедію сім’ї і всієї родини, адже, як правило, після невдалого пірнання людина потрапляє в інвалідний візок назавжди.
Травма пірнальника – це ураження 4, 5 і 6 шийних хребців та спинного мозку. Вона вважається вкрай небезпечною через особливий механізм отримання і відсутність ефективного лікування. Якщо ушкоджується спинний мозок (а таке стається у 60% випадків), розвиваються важкі неврологічні ураження – від повного паралічу тіла і порушення чутливості до повної відмови тазових органів. Смертність від такої травми у перші години сягає 50%, а у перший рік після отримання травми – майже 30%.
Проте нерухомість та інвалідність І групи не завжди є однозначним наслідком необачного пірнання. Все залежить від рівня ураження нервової системи. Іноді ймовірний інший перебіг захворювання, наприклад, частковий параліч рук.
Як зрозуміти, що пірнальник зламав шию?
Як ми вже наголошували, під час неправильного пірнання ушкоджуються 4, 5 і 6 хребці, які є найбільш рухливими. Коли вони ламаються, гострі уламки, як великі, так і дрібні, можуть потрапити у спинний мозок. Причому, бувають випадки, коли ламається один хребець, а буває, що всі три одразу.
Фактично миттєво у постраждалого настає параліч всього тіла, який і вважається основною ознакою перелому хребта у шийному відділі.
Дуже важливо, щоб травмований якомога швидше потрапив у медичний заклад у неврологічне відділення.