«АрселорМіттал Кривий Ріг» не допустив на громадські слухання щодо «Степового-2» більшість мешканців Макулану та Карачунів, які приїхали висловити свою думку.
Про це повідомили у ГО «Досить труїти Кривий Ріг».
Представники підприємства послалися на карантинні обмеження. До початку слухань у залі вже сиділи з десяток людей, за словами представників підприємства, місцеві мешканці, котрі приїхали за годину до того. Обрали для обговорення невеличке приміщення у будівлі профкому. Хоча у цього ж комбінату є Будинок культури з великою залою.
Не допускали через обмеження кількості місць і представників преси. Згодом деякі учасники заходу поступалися своїми місцями для журналістів.
Фахівці «Досить труїти Кривий Ріг» потрапили у залу.
«Ми виступили категорично проти нового будівництва відвалу «Степовий-2» в цій місцевості. Адже вона й так перенавантажена подібними об’єктами.
Фонові концентрації пилу складають більше двох гранично допустимих рівнів, це ж вказано у обґрунтовуючих документах для Дозволу на викиди. Українське законодавство забороняє будувати нові джерела забруднення при перевищенні гранично допустимих концентрацій. Проте підприємство посилається на подальше закриття нині діючих відвалів. А саме – припинять експлуатацію так званого Автовідвалу. При цьому рекультивувати його не будуть, тому що це склад окислених руд. А їх за нормативами не можна рекультивувати. Зараз підприємство звітує про пилопридушення на цьому об’єкті. Проте під час комісійного виїзду ми бачили, як з нього здіймається пил. Наявні заходи не ефективні, нових – не передбачають. За таких умов цей склад окислених руд продовжить пилити на житлові масиви.
Представники підприємства неодноразово заявляли, що терміни рекультивації зон провалів в районі шахти «Артем-1» залежать від інтенсивності видобутку руди. Саме тому вони заплановані на десятиліття. І зараз «АМКР» отримує тонни пустої породи. Їх збираються складати у новий відвал «Степовий-2», а не використовувати для засипання недіючих кар’єрів та провальних воронок.
Допустимість додаткового забруднення на підприємстві обґрунтували вимірюваннями державних станцій Метеорологічної служби, які знаходяться на мікрорайоні «Південного ГЗК» та Соцмісті. Ближче постів немає. Ґрунтовних додаткових досліджень на мікрорайонах Карачуни, Всебратське, Макулан не замовляли. Враховані результати вимірювань Держпродспоживслужби. Проте здебільшого їх проводили в дні, коли вітер дув на відвал з мікрорайону.
У Висновку з ОВД будівництва «Степового-2» ще у 2019 році «Арселор» зобов’язали поставити додаткові пости спостереження за якістю повітря. Проте досі цього не зробили. Ми підозрюємо, що процес затягують навмисне до отримання Дозволу на викиди.
Мешканці, які не потрапили на слухання, зібрали підписи, щоб долучити їх до Протоколу. Всього їх 29. Також представники коаліції «Досить труїти Кривий Ріг» викликали поліцію та склали протокол про недопуск громадськості на слухання.
Тепер рішення про надання Дозволу на викиди для «Степового-2» за Міністерством захисту довкілля. Протокол громадських слухань надішлють туди», – повідомили екоактивісти.
новини Кривий Ріг LIFE