Участь у виїзному засіданні екокомітету взяли народні депутати України, міська влада Кривого Рогу, представники промислових підприємств, екологи, науковці. Темою заходу стали актуальні для всіх криворіжців питання: «Екологічний стан Кривбасу: проблеми та шляхи вирішення».
Про це повідомили і управлінні преси та внутрішньої політики виконкому міськради.
Це – цілий комплекс питань і в рамках виїзного засідання керівництво міста та екологи надали конкретні пропозиції щодо вирішення екологічних проблем Кривого Рогу.
Зокрема, йдеться про відновлення дії еколого-економічного експерименту.
Суть експерименту – це забезпечення додатковим фінансуванням природоохоронних заходів за рахунок повернення в повному обсязі коштів, що сплачуються підприємствами міста як екологічний податок за забруднення навколишнього природного середовища. А саме – використання коштів Державного і Обласного фондів охорони навколишнього природного середовища безпосередньо на території, що забруднюється – у Кривому Розі. Саме про актуальність відновлення даної програми сказав мер Кривого Рогу Юрій Вілкул.
На засіданні неодноразово підкреслювалося, що головне джерело шкідливих викидів в атмосферу Кривого Рогу – АрселорМіталл Кривий Ріг. Раніше місто неодноразово вимагало виконання АМКР своїх екологічних зобов'язань. Однак з перевірками на підприємство вже 8 раз не змогли потрапити навіть органи держконтролю. 12 червня, на засіданні виконкому мером міста було прийнято рішення, що влада Кривого Рогу разом з громадськими організаціями відстоюватиме екологічні права городян у суді. Для цього мер підписав Меморандум про співпрацю з громадськими організаціями Кривого Рогу та громадською організацією «Зелений Фонд».
Так само раніше Юрій Вілкул закликав підприємства прискорити терміни реалізації необхідних екологічних заходів.
А саме:
• Виведення з експлуатації "АрселорМіттал" застарілого обладнання коксових батарей № 1,2, експлуатованих більше 40 років, і агломераційного цеху металургійного виробництва. Термін – до кінця цього року.
• Реконструкція та введення в дію нових газоочисних установок в агломераційному цеху №2 «Арселору» і на аглофабриці Південного комбінату – до кінця 2020 року.
• Заміна електрофільтрів цеху з виробництва окатишів №2 на Північному комбінаті повинні бути виконані протягом 2019-2020 рр.
Це забезпечить зниження викидів забруднюючих речовин майже на 55 тисяч тонн (20%) і сприятиме поліпшенню якості повітря, а значить-збереженню здоров'я криворіжців.
Також в рамках виїзного засідання екологи детально зупинилися на заходах з оздоровлення водних ресурсів. А це – оздоровлення Карачунівського водосховища,реалізація проектів оздоровлення річок Інгулець та Саксагань.
Життєво важливе питання для криворіжцівце – діяльність промислових гігантів та зменшення їх впливу на навколишнє середовище. Криворіжці наголосили на необхідності затвердження Державної програми дослідження стану техногенної частини земної кори Криворізького залізорудного басейн, проект якої розроблено в 2013 році (замовник Дніпропетровська обласна державна адміністрація, виконавець Науково-дослідний гірничорудний інститут ДВНЗ "Криворізький національний університет").
Через політичні та соціально-економічні зміни останніх років, реорганізацію органів центральної виконавчої влади проект постанови «Про затвердження Державної програми дослідження стану Криворізького залізорудного басейну для запобігання виникненню на його території катастрофи техногенного та природного характеру» до цього часу не прийнято.
З 2011 р. в Кривому Розі реалізується розроблена мером довгострокова програма з вирішення екологічних проблем Кривбасу. Була проведена реконструкція і модернізація водозабору комплексу на Карачунівському водосховищі, що дозволило значно поліпшити якість питної води, що подається в будинки криворіжців. Проведено розчищення русла річки Саксагань у Центрально-Міському районі. Здійснюється системна промивка русла річки Інгулець. Реалізація першого етапу реалізації Програми дозволила знизити, порівняно з 2010 роком викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря – на 17%, скиди стічних вод у міські водойми – на 22%, розміщення промислових відходів – на 15%.
Нова міська екологічна програма Кривбасу передбачає два етапи реалізації: перший – з 2016 по 2020 рр., другий – з 2021 по 2025 рр. Мета програми – зниження викидів забруднюючих речовин на 25%.
новини Кривий Ріг LIFE