У популярному історичному пабліку “Криворізька старовина” мешканець Кривого Рогу Дмитро Антонов згадав про унікальну архіктектурну перлину Старого Інгульця та поставив питання знавцям.
![](https://krlife.com.ua/wp-content/uploads/2025/01/472291292_2288990234799852_2706950722679899803_n.jpg)
“На Старому Інгульці знаходиться унікальна будівля майже порожнього гуртожитку 1929 року. Що ви знаєте про цей будинок? Чому його називають “чудільнік”? Чи правда, що у роки Другої світової тут знаходився німецький шпиталь, а після війни – школа?”.
“Я навчалася в школі яка розташована поруч з цим гуртожитком, що раніше був теж школою. Вчителі розповідали що в роки великої вітчизняної війни там був німецький шпиталь. Трохи вище в гору, були розташовані шкільні майстерні і шкільний тир, де проходили уроки НВП. В роки великої вітчизняної війни розповідали що ніби то там знаходилися конюшні для коней. Чудільником цей гуртожиток називали тому що в ньому проживали люди які коли випивали, то поведінка була у них неадекватна і траплялося різні трагічні випадки. Дуже часті були бійки і виклики міліції”.
“Я навчалася в школі яка розташована поруч з цим гуртожитком, що раніше був теж школою. Вчителі розповідали що в роки великої вітчизняної війни там був німецький шпиталь. Трохи вище в гору, були розташовані шкільні майстерні і шкільний тир, де проходили уроки НВП. В роки великої вітчизняної війни розповідали що ніби то там знаходилися конюшні для коней. Чудільником цей гуртожиток називали тому що в ньому проживали люди які коли випивали, то поведінка була у них неадекватна і траплялося різні трагічні випадки. Дуже часті були бійки і виклики міліції”, – згадала Елена Спасибухова.
“Коли я навчалася випуск 60 рік то ця школа була номер 1 мі ста інгулець.Рядом зі школою було ФЗУ де навчали робітничим професіям потім став гуртожиток.В цій школі працював зав.учбової частини Бордовий який у війну очолював підпілля міста.Німці не могли його найти щоб вбити . Зібрали більшу частину жителів що б видали його. Коли запитали чи є тут Бордовий то відірвався один чоловік сказав що він Бордовий і його застрелили німці.Це був чоловік нашої учительки що анатомія нам викладала тоді вона була поважного віку.Бродовий продовжував працювати в цій школі “, – додала Любовь Макуха.
“Від когось зі старих інгульчан я чув про 1938 рік побудови. Та й масивні бетонні армопояси навряд чи практикувалися так у 29-му (але я не будівельник і точніше не тямлю). Відносно школи: поряд стоїть школа 1936 року побудови, і поки була достатньо цілою (я фотографував років 15 тому), значних слідів “поранень” на стінах не було видно, отже війну з гітлерівцями вона пережила нормально. А коли так, то навіщо було би розміщувати школу в корпусі гуртожитку? Хіба – тимчасово, ненадовго, аби косметично підготувати після боїв “справжню”… “Чудильник” – можливо, тому, що там лишаються жити лічені на пальцях люди, серед яких я бачив (на балконах) явно “антисоціальних” – пропитих, може й психів…” – прокоментував історик Ivan Naidenko.
новини Кривий Ріг LIFE