asd

Всі новини про життя міста

Чорногорська трагедія на Криворіжжі: історія, яку має знати кожен

У період Другої Світової війни, коли Кривий Ріг перебував під німецькою окупацією, тут відбувалися жахливі події. Про страшні події Чорногорської трагедії має знати кожен, коли в районі житлового масиву Чорногорка та житлового масиву імені Шевченка в районі шахти №5, німецькі війська разом з поліцаями розстрілювали мирних мешканців Кривого Рогу єврейського походження.

Деталі рохповіли на kryvyi-rih-yes.com.ua.

Трагічні події 1941-1943-х років у Кривому Розі

Фото із книги Ігоря Рукавіцина “Кривий Ріг очима німецького солдата”. Концентраційний табір на Гданцівці.

Кривий Ріг – це місто, в якому в першій половині 20 століття чверть населення була єврейського походження. У період німецької окупації з 1941 рік  по 1944 рік на території Криворіжжя відбувалися жахливі події Голокосту. Німці шукали у Кривому Розі євреїв практично з перших днів окупації. Вони їх збирали групами та вели до шахти чи кар’єру, де їх розстрілювали та скидали до ями.

На території Кривого Рогу найбільшими місцями розстрілу єврейського населення вважається район Чорногорки та селище Шевченка, неподалік шахти №5, яка належала рудоуправлінню імені Фрунзе. Тут було вбито тисячі євреїв. Ця страшна подія відома на Криворіжжі як Чорногорська трагедія. Розстрілювали євреїв також неподалік контраційних таборів. Один із таких знаходився на Гданцівці, на руднику Карла Лібкнехта. Тіла вбитих євреїв скидали до кар’єру цегельного заводу.

Німці вбивали євреїв Кривого Рогу навіть посеред вулиць, у балках та на копальнях. Також було зафіксовано випадки, де посеред вулиці вішали людей.

Чорногорська трагедія

Фото з книги Олександра Мельника “Кривий Ріг у полум’ї війни (1941-1944)”

Масові розстріли євреїв у Кривому Розі розпочалися у жовтні 1941 року. Німці спеціально вишукували євреїв у місті. Усіх їх зводили в одне місце – синагогу, що знаходилася по вулиці Каунаській. Там у них відбирали всі їхні речі та тримали деякий час. Після цього німецькі окупанти вели тисячі євреїв до місця розстрілу – шахти №5. Вони йшли через невеликий вокзал, будівлі “Холодокомбінату”, йшли лінією залізниці прямо до шахти.

Фото зі спільноти “Криворізька старовина”.

Біля шахти №5 у районі Чорногорки у Кривому Розі відбувалися найжорстокіші та наймасовіші розстріли єврейського населення. Дорослих євреїв фашисти розстрілювали по 10 людей. А дітей забирали у батьків. Німці їх змушували нюхати просочену спеціальним розчином ганчірку, після чого вони назавжди завмирали. Тіла вбитих євреїв скидали до шурфу шахти №5. Тільки за перші два дні масових розстрілів єврейського населення Кривого Рогу німці вбили 2 тисячі ні в чому невинних людей.

Взимку 1941-1942-х років фашисти тримали євреїв у підвалі Криворізького ЦД. Поліцаї змушували їх прибирати сніг у дворі ділянки, а за “погану” роботу євреїв Кривого Рогу били. У підвалі тримали як чоловіків, так жінок, дітей та старих людей. Всіх їх розстріляли німецькі окупанти.

Пошуки та розстріли єврейського населення Кривого Рогу тривали до кінця 1943 року. Крім цього, масове знищення єврейського населення відбувалося також у Криворізькому районі – у селі Широке, Інгульці, Латовці та інших місцях.

Чорногорська трагедія в період 1941-1943-х років забрала життя у понад 7 тисяч ні в чому невинних людей єврейської національності.

Всі тіла вбитих євреїв, які німці скидали в шурф шахти №5, вони засипали сіллю і підривали. Також німці виривали ями навколо шурфу та закладали у них вибухівку для того, щоб шуф із тілами вбитих євреїв завалило.

Тисячі тіл розстріляних євреїв лежать у шурфі. Дістати їх звідти просто неможливо. Недалеко від цього місця після звільнення Кривого Рогу було встановлено пам’ятний знак. Ще один пам’ятний знак жертвам Голокосту було встановлено у 21 столітті біля синагоги “Бейс Штерн Шульман” на вулиці Пушкіна. На пам’ятнику зображено цифру 15 тисяч і це лише приблизна кількість жертв Голокосту на території Криворіжжя.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Шурф шахти №5 імені Валявка, лютий-березень 1944 року. Тобто це місце страти євреїв Кривого Рогу німцями під час окупації (Чорногорка, сел. Шевченка, між станціями Кривий Ріг та Червона).

Джерело: kryvyi-rih-yes.com.ua/

Підписуйтесь на нас

Підписатися
Сповістити про
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Степаненко Олександр
1 день тому

Мабуть краевред дворчук писав. стільки помилок, про мою рідну Чорногорку! Жах і сором! Що ще можна скази про кріварізьську старавіну!

Останні записи